Lesnicke Sedlo – trasa widokowa po słowackich Pieninach to łatwa kombinacja szlaków o niedużym wzniesieniu, za to z całkiem zacnymi widokami. Startujemy z Lesnickiego Sedla/Przełęczy pod Tokarnią i tu zostawiamy samochód. Parking jest prywatny i płatny od 2-óch do 6-ciu Euro, ale jeżeli zamówimy coś w sklepiku to 24h możemy parkować za darmo (ze spaniem też nie ma problemu). Z przełęczy rozciąga się widok na Tatry i położony w dole Vel’ky Lipnik.

Velky Lipnik

Jak dojechać?

Do wsi Vel’ky Lipnik dojedziemy drogą 543 ze Spisskiej Starej Wsi. Granicę polsko-słowacką najłatwiej będzie przekroczyć w Sromowcach Wyżnych. Od Velkego Lipnika droga prowadzi w lewo na Lesnicę. Trasa jest asfaltowa, kręta i mocno pnie się pod górkę. Parking jest dobrze oznaczony, nie można go przegapić.

Opis trasy

Ruszamy czerwonym szlakiem pod górkę, gdzie przez dłuższą chwilę idziemy po łące. Dzięki temu cały czas możemy podziwiać wyłaniające się w oddali Tatry. Dochodzimy do wiaty turystycznej, z której dla odmiany możemy podziwiać słowacką część Pienin.

Wchodzimy w las, w którym wąska ścieżka prowadzi nas na jedyny szczyt w czasie tej wycieczki- Plesna (889 m.n.p.m.) Cały wierzchołek pokryty jest drzewami, więc nic stąd nie zobaczymy. Idziemy dalej trzymając się czerwonego szlaku i wychodzimy z lasu na łąkę. Wraca do nas widok na Tatry, a z prawej strony na Trzy Korony, które będą nam towarzyszyć już do końca szlaku.

Trzy Korony

Docieramy na skrzyżowanie szlaków. Dla chętnych- można zejść do Czerwonego Klasztoru i wrócić z powrotem, my natomiast wchodzimy na rowerowy szlak niebieski. Od tego miejsca droga łagodnie pnie się w górę, a po lewej stronie towarzyszą nam polskie Pieniny i Dunajec, na którym możemy obserwować spływy.

Znowu wchodzimy w las, gdzie szeroka droga prowadzi cały czas pod górkę. Po odejściu szlaku żółtego trasa zaczyna schodzić w dół. Docieramy do wsi Lesnica i tu mamy do wyboru albo szlak zielony i powrót do szlaku czerwonego albo asfalt. Mimo wszystko wolałam asfalt, bo to ok 2km po niedużym wzniesieniu, w odróżnieniu od szlaku zielonego, który najpierw znacznie się cofa. Nie będzie tu również żadnych widoków, a z drogi asfaltowej nadal możemy podziwiać Trzy Korony.

Lesnicke Sedlo – trasa widokowa

Lesnicke Sedlo – trasa widokowa to mało wymagający technicznie i spektakularny szlak jak na góry, ale wystarczająco przyjemny dla oczu. Ogromnym plusem jest niewielki ruch turystyczny.

Długość trasy: 12,8km

Przewyższenie: 580m

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: parking płatny 2 Euro za samochód osobowy, darmowy przy zakupie kawy czy pamiątek w sklepiku

Może zainteresuje Cię również: Biskupia Kopa z Jarnołtówka

Leave a comment