Izery- Polední Kameny i Frýdlantské Cimbuří to szlak dla każdego. Jeżeli nie masz ochoty na kilometry drogi pod górkę, za to chętnie wybierzesz się na widokowy spacer, to jest to szlak dla Ciebie. Jednak nie można mieć tu mocnego lęku wysokości. Formacje skalne są dość mocno wyeksponowane. Góry Izerskie są doskonałym miejscem na wędrówkę prawie że w samotności. Nie spotkacie tu kolejek turystów, dlatego doskonałe są do wędrówek latem. Myślę że częściej te góry eksplorowane są z rowerów.

Jak dojechać?

Nasz szlak zaczynamy w miejscowości Bily Potok, przy hotelu Smedava. Prowadzi do niego asfaltowa droga, a na miejscu znajdziecie płatny parking. Opłata za cały dzień wynosi 100 koron czeskich. Możecie zapłacić również w złotówkach lub euro, ale tylko gotówką. W Smedavie znajduje się też przyjemna restauracja z bardzo ładnym ogródkiem, gdzie wypijecie słynną Kofolę z nalewaka albo czeskie piwo z pianą na dwa palce 😉

Izery- Polední Kameny i Frýdlantské Cimbuří opis szlaku

Szlak startuje prosto z parkingu. Początkowo idziemy szutrową drogą o niewielkim nachyleniu w górę. Zaraz przy drodze znajdziecie potok, więc można uzupełnić wodę lub się schłodzić. Po 1,5km nasza trasa skręca w prawo. Schodzimy ze szlaku czerwonego na żółty. Również droga się zmienia z szerokiego szutru na wąską ścieżkę. Większość trasy prowadzi przez świerkowy las, co daje nam ochronę przed słońcem w upalne dni. Niestety nie jest to widokowa część szlaku, ale mija dość szybko.

Nadal pniemy się niespiesznie w górę. 0,5km przed formacją Polední Kameny szlak zmienia charakter na kamienisty i odrobinę bardziej stromy. Idziemy otoczeni mnóstwem krzaków jagód, więc w porze letniej można się odrobinę posilić. Kluczymy pomiędzy coraz wyższymi skałami, aż docieramy do pierwszej formacji skalnej. Są to szerokie, płaskie, ogromne skały z których mamy panoramę na Hejnice i Góry Izerskie, m.in. na Smrk (a tutaj znajdziecie opis szlaku na Smrk Izery- pętla na Smrk i Paličnik).

Z Polední Kameny na Frýdlantské Cimbuří jest już zaledwie 0,5km, ale najpierw trzeba zejść z jednej formacji, żeby podejść na drugą. Jest to najciekawszy fragment i najbardziej wymagający. Szlak wyłożony jest kamieniami, spotkacie nawet fragment z klamrami (niewielkiej trudności). Żeby wejść na Frýdlantské Cimbuří trzeba pokonać metalową drabinkę wyeksponowaną na wolną przestrzeń. Tutaj niewskazany jest lęk wysokości. Widok spod drewnianego krzyża mamy na czeskie Izery i Hejnice. Powrót mamy tą samą trasą.

Jest to bardzo przyjemne 10km spaceru na niezbyt wymagającym terenie.

Długość szlaku: 10km w obie strony

Przewyższenie: 447m

Trudność szlaku: łatwa, wejście na Frýdlantské Cimbuří jest po metalowej drabince

Opłaty: 100 koron czeskich (20zł) za parking

Ciekawe formacje skalne znajdziesz również w Polsce:

Przejście trasy znajdziecie też na YT

Leave a comment