Gradishte- formacje skalne w Rodopach to ciekawa propozycja krótkiej wycieczki w rzadko odwiedzanych górach Bułgarii. Historyczny Park Krajobrazowy Gradishte znaleźliśmy przypadkiem, przejeżdżając drogą od granicy greckiej w kierunku Płowdiwu. Za miejscowością Dolno Drjanowo, przy samej drodze znajduje się wejście do tego niewielkiego parku. Na jego terenie jest jeden szlak po pętli, z jak się okazało, naprawdę ciekawymi widokami. Skalne formacje wykorzystywane były przez Traków i znajdowała się tu prawdopodobnie największa świątynia tracka w Bułgarii. Ze świątyni nic nie pozostało, za to w części dolnej parku, możemy podziwiać zabytkowy rzymski most.

Wstęp do parku kosztuje 1BGN od osoby, jednak we wrześniu nikt tych opłat nie pobierał.

Jak dojechać?

Park znajduje się przy drodze 197, na północ od miejscowości Dolno Drjanowo, w kierunku na Dospat. Po prawej stronie znajdziecie spory parking z tablicą informacyjną. 100m niżej jest wejście na teren. Na sporym placu w lesie znajdują się wiatki turystyczne, budynek informacyjny i toalety. We wrześniu parking był darmowy, ale podniesione szlabany świadczą o opłatach pobieranych w sezonie letnim.

Gradishte- formacje skalne w Rodopach- opis trasy

Trasa jest doskonale oznakowana i częściowo oświetlona. Pierwsza część szlaku prowadzi po skalnych występach. Jest ona antrakcyjna widokowo i ciekawie poprowadzona. Znajdziecie tu sporo drenianych mostów, drabinek i punktów widokowych. Drabinki są w kiepskim stanie i często brakuje fragmentów np. barierek, więc trzeba spodziewać się dodatkowych atrakcji. Na pewno nie jest to droga na spacer z wózkiem.

Zejście ze skał prowadzi wąską, dość stromo poprowadzoną ścieżką. Idziemy zakosami przez las aż do rzeki. Stąd dalej lasem, wzdłuż rzeki docieramy do mostu. Przy moście znajduje się wiata turystyczna z kominkiem, a za rzeką jest źródło z pitną wodą. Cały urok miejsca psują wyrzucone do rzeki śmieci.

Od mostu szlak zaczyna piąć się w górę, dalej biegnąc wdłuż rzeki. Wznios jest dość stromy, a trasa mało widokowa. Dla urozmaicenia przerzucono 2 drewniane mostki nad rzeką i szlak biegnie raz z jednej, raz z drugiej strony. Cała trasa to zaledwie 3km spaceru, ale przewyższenie jest dość spore. Jeżeli zależy Wam tylko na ładnym krajobrazie, to nie opłaca się schodzić w dół, chociaż most rzymski jest dość ciekawą atrakcją.

Długość trasy: 3km

Suma przewyższeń: 200m

Trudność trasy: średnia

Opłaty: 1BGN za wstęp do parku

Może zainteresować Cię również:

Leave a comment