Rugia- Przylądek Arkona to opis szlaku na najdalej na północ wysunięty fragment Rugii. Wyspa znajduje się na Morzu Bałtyckim i ma stałe połączenie z lądem. Spora ilość zatok tworzy liczne półwyspy i małe wysepki.

Arkona jest położona skrajnie na północ i otoczona z trzech stron wysokim klifem. Na przylądku znajdziecie 2 latarnie morskie, wieżę nawigacyjną i wały wczesnośredniowiecznego grodziska Słowian Połabskich. Arkona była miejscem świętym dla Słowian nadbałtyckich, porównywana do Radogoszczy. Bóstwem, które czczono na tym terenie był Świętowit. Arkona była też ostatnim bastionem słowiańskości w Niemczech.

Jak dojechać?

Ta największa niemiecka wyspa połączona jest z lądem mostem, więc dotarcie autem nie sprawia najmniejszych trudności. Nie jest też daleko- od granicy w Kołbaskowie mamy do przejechania zaledwie 200km. Możemy też popłynąć promem ze Świnoujścia do Sassnitz. Żeby dostać się na przylądek musimy dojechać do miejscowości Putgarten i tam zostawić auto. Parking jest płatny 7 Euro za dzień od osobówki i 15 Euro od busa. Jest to też jeden z nielicznych parkingów, na którym możliwe jest legalne nocowanie.

Rugia- Przylądek Arkona opis trasy

Starujemy z miejscowości Putgarten i mamy do zrobienia 6 kilometrów ścieżki po pętli albo 2km do samego przylądka. Jest też opcja dla osób z małymi dziećmi- do przylądka można dojechać ciuchcią, przejść się do wioski Vitt i wrócić ciuchcią do Putgarten.

My ruszamy na własnych nogach. Przechodzimy przez urocze miasteczko z pamiątkami i restauracjami (w lutym prawie wszystko jest nieczynne). Asfaltowy chodnik prowadzi nas prosto na przylądek. Te 2 km trasy są słabo osłonięte od wiatru, więc trzeba się z nim po drodze mierzyć, a potrafi tu naprawdę mocno wiać. Już z daleka widzimy 2 charakterystyczne wieże latarni po lewej i wieżę nawigacyjną po prawej stronie.

Stara latarnia morska (kwadratowa) jest najstarszą tego typu budowlą na wybrzeżu Bałtyku. Działała od 1827r do 1905r. Obie latarnie służą za punkty widokowe, jednak w lutym nie było możliwości żeby na nie wejść. Po drugiej stronie, pod wałami słowiańskiego grodziska znajduje się wieża nawigacyjna.

Przechodzimy obok wieży i kierujemy się ścieżką do niewielkiego punktu widokowego na schodzący klif do wioski Vitt. Kawałek dalej znajdziecie zejście na plażę, skąd można oglądać klif kredowy, z którego zbudowany jest przylądek. Jeżeli lubicie plaże kamieniste to można do wioski dojść plażą, jednak po tych niedużych kamieniach chodzi się gorzej niż po piasku.

Wracamy schodami na szlak. Żwirowa ścieżka opada delikatnie i docieramy po 4-ech km od Putgarten na najciekawszy punkt widokowy, z którego widać latarnię morską na Arkonie.

Fischerdorf Vitt

Stamtąd jest już całkiem bisko do wioski. Vitt jest starą wioską rybacką, w której białe domki pokryte strzechą tworzą ciekawy klimat. Pierwsza wzmianka o wiosce pochodzi bagatela…. z 1290r. Znajdziecie tu małe knajpki i niewielki rybacki port.

Do samochodu wracamy asfaltową drogą wśród pól, więc znowu wiatr gwarantowany. Miejsce cieszy się ogromną popularnością, ale w lutym nie było zbyt wielu chętnych na zwiedzanie. W miesiącach zimowych trzeba się liczyć z tym, że większość sklepików czy barów jest pozamykana. Te które są czynne otwierają się ok godziny 13:00. W naszym przypadku już po odwiedzinach przylądka.

Długość trasy: 6km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: 7 Euro za parking, wejścia na latarnie morskie są dodatkowo płatne

Na wyspie znajdziesz również:

Trasę znajdziesz również w filmie!

Leave a comment