Ślęża najłatwiejszym szlakiem to szybka i przyjemna trasa właściwie dla każdego. Jest to często wybierany szlak przez rodziny z dziećmi, a także biegaczy czy rowerzystów. Ruszamy z przełęczy Tąpadła i po około godzinie marszu jesteśmy na szczycie.
Ślęża od zarania dziejów jest miejcem, które owiane było tajemnicą. Samotny szczyt, często spowity mgłą, budził grozę i szacunek. Było to miejsce czczenia słowiańskich bogów, a od nazwy szczytu powstała nazwa Śląsk i Ślązacy. Szczyt znajduje się w Ślężańskim Parku Krajobrazowym na południe od Wrocławia. Dojazd jest tu niebywale prosty, dlatego szczyt cieszy się dużą popularnością.
Jak dojechać?
Od Wrocławia najbliżej jest DK 35 na Świdnicę i skręcić na Sobótkę. Z Sobótki również wyrusza kilka szlaków na szczyt. My jedziemy dalej na przełęcz Tąpadła. Po obu stronach drogi znajdziecie parkingi- z lewej płatny parking nadleśnictwa, z prawej bezpłatny. Jednak jest tam niewiele miejsc i trzeba być dość wcześnie, żeby uniknąć opłaty. Parking po prawej, lekko w głąb lasu, nadaje się doskonale na nocleg w aucie.
Ślęża najłatwiejszym szlakiem- opis trasy
Idziemy szlakiem żółtym. Jest to szeroka, utwardzona ścieżka, którą przejedzie również auto. Jest tu spory ruch pieszy i nie ma co liczyć na samotność 🙂 Nawet po zmroku kręci się tu sporo osób. Idziemy cały czas prosto, bez żadnych komplikacji. Droga równomiernie pnie się pod górkę, mniej więcej w połowie znajdziecie wiatę turystyczną. Kilometr przed szczytem zaczyna się obszar chroniony rezerwatem przyrody.
Wysokość zdobywa się szybko i niezbyt wymagająco. Oczywiście dla osób, które nie są wprawione w chodzeniu, podejście może wydawać się męczące. Nie wychodzimy poza strefę drzew, więc widoków po drodze nie ma się co spodziewać. Nam się za to udało trafić na magiczny, ośnieżony las.
Sam szczyt często jest spowity mgłą i w chmurach. W naszym przypadku świeciło piękne słońce, ale dało się odczuć, że na wierzchołu jest zdecydowanie zimniej niż po drodze. Zagospodarowanie szczytu jest dość spore. Znajdziemy tu kościół, schronisko i wieżę widokową. Pod drzewem przy kościele stoi najstarszy pomnik niedźwiedzia, który znaleziono w pobliskiej wsi. Najprawdopodobniej figurka służyła przy obrzędach w świętych kręgach na Ślęży.
W schronisku można się ogrzać, zjeść i wypić coś dobrego. Wieżę widokową znajdziecie za kościołem. jest to metalowa konstrukcja, z bardzo wąskimi otworami. Duże plecaki się nie zmieszczą i trzeba je zostawić na dole. Dopiero z wieży można podziwiać panoramę Karkonoszy.
Długość szlaku: w obie strony 7km
Przewyższenie: 350m
Trudność szlaku: łatwy
Opłaty: jeżeli staniecie na bezpłatnym parkingu, to opłat brak
Inne proste szlaki na Dolnym Śląsku:
Przejście szlaku znajdziecie również na YT!
Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!