Szlak na zamek Bolczów to niedługa, pnąca się pod górę trasa, której zwieńczeniem są ruiny zamku. Budowla została wybudowana pośród wysokich skał już w 1375r. Zamek spełniał zadania obronne, dopóki nie osiedlili się w nim raubitterzy- osoby stanu rycerskiego trudniące się napadami na kupców. Warownia była rozbudowywana przez wieki i kilkukrotnie spalona. Ostatecznie zniszczyli ją Szwedzi podczas Potopu Szwedzkiego. Od tego czasu nikt nie podjął się odbudowy.

Sam szlak jest krótki, ale dość mocno pnie się pod górkę. Dotarcie do zamku zajmuje 25-30 minut. Wstęp jest bezpłatny, można zwiedzać z psem.

Jak dojechać?

Trasa startuje ze wsi Janowice Wielkie w Rudawskim Parku Krajobrazowym. We wsi znajdziecie kilka parkingów, jeden z nich-płatny znajduje się przy samym wejściu na szlak. Opłata za postój to 10zł za dzień.

Szlak na zamek Bolczów- opis

.

Parking, z którego ruszaliśmy, znajdował się przy samym wejściu na szlak. Znajdziecie tam mapę parku i tablicę edukacyjną. Razem ze szlakiem biegnie tędy ścieżka edukacyjna. Przechodzimy przez strumień po płaskich kamieniach i momentalnie szlak zaczyna piąć się w górę. Przewyższenie nie jest jakieś mordercze, ale cały czas nabieramy wysokości, idąc częściowo po ubitej drodze, a częściowo po kamienistych stopniach. Nie jest to trasa na wózek.

Fragmenty trasy mogą być zajęte przez spływającą wodę, bo mimo mrozu, miejscami po szlaku leciała woda, co powodowało oblodzenia kamieni. Do samego szczytu idziemy przez las i dopiero z zamku możemy podziwiać panoramę na pasmo Rudaw Janowickich.

Z samej budowli pozostało sporo murów, które z wysokimi skałami tworzą wręcz bajkowy klimat. Na terenie zamku znajdziecie też schody prowadzące na górne partie ruin. Jedno z miejsc służy jako punkt widokowy, z którego widać charakterystyczne dla Rudaw Sokoliki.

Wycieczka do zamku to przyjemny spacer ze sporą ilością wiedzy historycznej, dlatego warto sobie zarezerwować z 2-3 godziny.

Długość trasy: 3km

Trudność trasy: średnia

Przewyższenie: 190m

Opłaty: parking- 10zł za dzień

W pobliżu znajdziesz również:

Kolorowe Jeziorka- Szlak na Wielką Kopę

Trasę do zamku znajdziesz też na YT!

Leave a comment