Góry Przeklęte- panorama z Valusnicy to bardzo przyjemny trekking na najpiękniejszy widok na Góry Przeklęte. Prokletje to niesamowicie trudne i strome pasmo górskie, którego nie polecam początkującym górołazom. Natomiast Valusnica to niżej położony szczyt z którego rozciąga się panorama zarówno na najwyższe szczyty Gór Przeklętych, jak i na odrobinę niższe pasmo Komovi. Jest to chyba najbardziej niesamowity widok, jaki udało mi się zobaczyć.

Góry Prokletje to kolejne pasmo Gór Dynarskich, znajdujące się na granicy 3-ech państw- Albani, Czarnogóry i Kosowa. Do niedawna, z powodu braku porozumienia pomiędzy krajami, nie było możliwe przekraczanie granic w paśmie górskim. Aktualnie można zgłosić się na policję w Gusinje i uzyskać zgodę na górską wyprawę pieszą z przekraczaniem granic państwa.

Jak już pisałam, większość tras jest trudnych technicznie, stromych i niebezpiecznych. Z racji wyprawy z psem wybraliśmy bardziej widokowy niż techniczny szlak. Jest on dość łatwy, ale przewyższenie może dać w kość. Generalnie każdy powinien sobie z tym szlakiem poradzić. Valusnica należy do szlaku panoramicznego skywalk, więc można przedłużyć wędrówkę o okoliczne szczyty i zrobić pętlę o długości ok 13km.

Jak dojechać?

Nasz trekking rozpoczynamy w Dolinie Grebaje, do której prowadzi asfaltowa droga. Dostaniemy się tu z miejscowości Gusinje. Jeżeli nie dysponujecie samochodem, czeka Was najpierw 3h trekking doliną. Dojeżdżamy do budki strażnika, gdzie uiszczamy opłatę za wstęp- 1 Euro od osoby. W Dolinie Grebaje można też nocować na kempingu. Opłata wynosi 3 Euro za samochód.

Góry Przeklęte- panorama z Valusnicy- opis trasy

Z parkingu idziemy w stronę dzikiego kempingu i na rozwidleniu szlaków skręcamy w prawo. Mijamy łąkę i pod lasem znowu skręcamy w prawo i wchodzimy, a jakże, na czerwony szlak 🙂 Początkowo droga prowadzi przez las i ostro pnie się w górę. Jest to najmniej przyjemna część szlaku. Musimy przejść też po kamieniach przez potok. Po ok godzinie wychodzimy ze ściany lasu i od razu pokazują nam się całkiem przyjemne widoki.

Musimy tu znowu przejść przez potok, tym razem jednak węższy. Nasza ścieżka znacznie się zwęża i biegnie teraz wśród pagórków i łąk. Przewyższenia też już nie są tak koszmarne, jednak cały czas zwiększamy wysokość.

Jedynym utrudnieniem w tej części trasy może być zalegający na szlaku śnieg, ale już w maju nie było go wcale dużo. Pod koniec ścieżka robi się bardziej kamienista i stroma, ale nie ma zbyt dużej ekspozycji na otwartą przestrzeń.

Na samym szczycie jest kamieniście i dość mało miejsca. Za to widoki są niezapomniane.

Góry Przeklęte- panorama z Valusnicy to bardzo przyjemny trekking połączony ze sporym wysiłkiem. Myślę, że warto go przedłużyć o pozostałe szczyty w pętli, sięgające do 2000m.n.p.m. i znajdujące się na granicy z Albanią. Do tej wyprawy nie potrzebujemy pozwolenia na trekking.

Długość trasy: 7km

Trudność trasy: średnia

Suma przewyższeń: 800m

Opłaty: 1 Euro wstęp do parku

Może zainteresować Cię również:

Durmitor- szlak nad Crno Jezero

Przejście trasy znajdziesz również w filmie!

6 Comments

 • Marta
  Posted 12 sierpnia, 2022

  Cześć! Czy Twoim zdaniem na ten szlak można się wybrać z dzieckiem w nosidle? Czy jest inny prosty szlak który polecasz z tak pięknymi widokami? Pozdrawiam!

  • admin
   Posted 12 sierpnia, 2022

   Cześć! Szlak jest prosty technicznie, więc nie powinniście mieć problemów 🙂 w Górach Przekletych nie znam więcej szlaków, ale polecam też wejść na Sv Ilija blisko Kotoru. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na Zatokę i Adriatyk. Pozdrawiam 🙂

 • Wisia
  Posted 8 września, 2022

  cześć! Czy wiesz może jak wyglada przekraczanie granicy Czarnogóra-Albania? Czy jest legalne i akceptowane (oczywiście szlakiem).

  • admin
   Posted 8 września, 2022

   Cześć. Można przejść przez Góry legalnie. Trzeba podjechać na najbliższy posterunek policji po pozwolenie. W tym wypadku, z Doliny Grebaje trzeba się udać do Gusinje. Dopiero z takim dokumentem można bezpiecznie przekraczać granicę szlakami.

 • Paulina
  Posted 2 września, 2023

  Cześć
  Świetny opis, mapka też przydatna. Rozumiem że wracałaś na parking tą samą drogą? Na mapie wydaje się to dość spory kawałek

  • admin
   Posted 11 września, 2023

   Cześć. Dziekuję 🙂 Szlak jest łatwy i dość krótki, więc spokojnie w pół dnia się wyrobisz. Wracaliśmy tą samą drogą. Jak masz ochotę na dłuższy spacer, to proponuję zrobić pętlę przez Talijankę. Wtedy masz wyprawę na cały dzień.

Leave a comment