Wielka Fatra – trasa na Zwoleń (1402m.n.p.m.) to krótki, ale widokowy trekking na najwyższy szczyt w paśmie Zwoleń. Szlak zaczyna się w miejscowości Donovaly- słowackiego ośrodka narciarskiego. Jest to propozycja niezbyt długiego i łatwego technicznie trekkingu, który można przedłużyć o Mały Zwoleń, co pozwala na dokładniejsze zapoznanie się z jednym z najbardziej dzikich zakątków Słowacji. Park Narodowy Wielka Fatra to najmłodszy park w Słowacji.

Jak dojechać?

Miejscowość Donovaly leży przy trasie E77 pomiędzy Liptovską Osadą a Bańską Bystrzycą. Od przejścia granicznego w Chyżnym mamy do przejechania 92km. We wsi bez problemu zaparkujecie na dużym, darmowym parkingu w centrum.

Wielka Fatra- trasa na Zwoleń- opis

Szlak zaczyna się pod centrum informacji turystycznej. Na początku prowadzi wzdłuż głównej drogi chodnikiem, później skreca w prawo między domy. Za zabudowaniami ścieżka zaczyna piąć się stromo w górę. Pierwszym ciekawszym przystankiem jest miejsce do uzupełnienia wody.

Idziemy stromą ścieżką przez las, a później kamienistą, równie męczącą drogą przez łąkę. Szlak wypłaszcza się właściwie dopiero na przełęczy, jakieś 15 minut od szczytu. Na Zwoleń jest niedaleko, tylko podejście jest nieprzyjemne, ale łatwe technicznie. Od przełęczy idziemy grzbietem, a prowadzi nas wąska ścieżka. Dookoła towarzyszą nam góry aż po horyzont, a w dolinie malowniczo układa się wieś Donovaly.

Warto wydłużyć sobie spacer o Mały Zwoleń (1372m.n.p.m.), gdyż przewyższenia są już niewielkie i idzie się bardzo przyjemnie. Ze szczytów możemy podziwiać Wielką Fatrę, Tatry Niżne, a nawet Beskidy i Tatry Wysokie. Powrót do auta tą samą drogą, albo można iść dalej żółtym szlakiem i przez szczyt Koncita zejść do drogi asfaltowej i spróbować wrócić busem lub autobusem.

Z Donovaly w pobliże Zwolenia jeździ też wyciąg narciarski krzesełkowy, czynny również w okresie letnim, więc prawie bez wysiłku można zdobyć szczyt.

Nie sądzę, żeby warto było jechać specjalnie, ale przy okazji pobytu w masywie Wielkiej Fatry jest to dość ciekawa i łatwo dostępna propozycja wycieczki.

Długość trasy: na Mały Zwoleń i z powrotem jest 9,5km, na Zwoleń w jedną stronę mamy 2,4km

Trudność trasy: łatwa

Przewyższenie: 433m na Zwoleń, razem z Małym Zwoleniem 598m

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również:

Wielka Fatra i szlak na Ostredok

Tę trasę znajdziesz również na filmie!

Leave a comment