Wielka Fatra i szlak na Ostredok to zmierzenie się z najwyższym szczytem masywu- 1596m.n.p.m. Przepiękny widokowo szlak o trudności akceptowalnej dla każdego zdrowego człowieka. Układające się przyjemnie, kolejne pagórki zdobywa się z łatwością. Dookoła otaczają nas przyległe pasma górskie, więc gdzie się nie spojrzy, widać kolejne szczyty. Bardzo przypominają mi bieszczadzkie połoniny. Park Narodowy Wielkiej Fatry jest doskonałym miejscem do długodystansowych wędrówek z namiotem, chociaż oficjalnie rozbijać się nie wolno.

Jak dojechać?

Startujemy z parkingu w miejscowości Turecka. Z głównej trasy na Bańską Bystrzycę we wsi Stare Hory skręcamy w prawo i wspinamy się wąskim asfaltem w górę aż do dużego, trawiastego parkingu. Znajdziemy tam również skrzyżowanie szlaków i sztuczny zbiornik na wodę, w którym można się kąpać.

Wielka Fatra i szlak na Ostredok- opis trasy

Ruszamy pod górkę szeroką, kamienistą ścieżką. Prowadzi nas żółty szlak. Mijamy najpierw domki do wynajęcia, a później idziemy już tylko lasem. Szlak szybko robi się stromy- wygląda jak stara trasa do zjazdów narciarskich. Prawdziwa stromizna czeka nas po wyjściu z lasu. Znajdujemy się na stoku narciarskim przy starym wyciągu. Tutaj jest naprawdę nieprzyjemnie, aczkolwiek technicznie nie ma żadnych utrudnień. Prowadzi nas pod górę wąska ścieżka wśród traw i idziemy nią aż do przełęczy.

Szybko zdobywamy wysokość i pierwszy ze szczytów- Liška (1445m.n.p.m.). Znajdziemy tu pozostałości po budynku od wyciągu narciarskiego. Dalej idzie się już bardzo przyjemnie, chociaż podeście pod Križne też nie należy do najłatwiejszych ze względu na umiarkowanie strome podejście. Szlak jest tu niebieski, prowadzi przez trawiaste zbocze aż do nieładnego, małego ośrodka wojskowego. Przed budynkiem znajdziecie tablice z zaznaczonymi szczytami widocznymi z każdej strony (Križna 1574m.n.p.m.).

Dalsza droga to już czysta przyjemność, chociaż jak byłam to okrutnie wiało. Teraz schodzimy czerwonym szlakiem lekko w dół i zaraz zdobywamy kolejny szczyt- Frckov (1586m.n.p.m.). Idziemy trawiastymi zboczami delektując się górską panoramą. Od szczytu Krizne cały czas widzimy nasz cel. Ostredok sam w sobie nie jest spektakularny. Wierzchołek ma obły kształt i ma się wrażenie, że szczyty dookoła są zdecydowanie od niego wyższe.

Wracamy tą samą drogą, ale spokojnie możecie wędrować dalej czerwonym szlakiem ze szczytu na szczyt.

Długość trasy: 14km

Trudność trasy: łatwa

Przewyższenie: 1011m

W pobliżu znajdziesz również:

Wielka Fatra- trasa na Zwoleń

Tę trasę znajdziesz również na filmie!

Leave a comment