Góry Lovćen i szlak na Trestenicki Vrh to najprostszy ze szlaków i bardzo spektakularny widokowo. Oznakowany jest jako szlak dla rodzin z dziećmi i jak najbardziej nadaje się dla wszystkich. Niewielkie przewyższenie i zaledwie 4,5km trasy to dodatkowy atut dla wszystkich leniuchów. Ze szczytu przy dobrej pogodzie widać prawie całą Czarnogórę. Góry Lovćen doskonale nadają się do eksplorowania autem do tego stopnia, że na drugi co do wysokości szczyt, można wjechać samochodem. Z tego powodu szukałam trasy, która jest poza asfaltowymi drogami.

Góry Lovćen częściowo objęte są ochroną parku narodowego. Pasmo to jest południową częścią Gór Dynarskich, położoną w pobliżu Adriatyku. Najbardziej spektakularny dojazd w tę stronę znajdziecie od Kotoru widokową trasą P1.

Jak dojechać?

Nasza trasa wyrusza z Ivanovej Kority. Najłatwiej można się tu dostać z miasteczka Cetinje albo z Kotoru. Niezależnie od wybory, czeka nas emocjonująca jazda przez miliony zakrętów, pnącej się w górę asfaltowej drogi. Ivanova Korita to wioska turystyczna z hotelami i kempingami. Przy hotelu Ivanov Konak skręcamy w lewo (od strony Cetinje) i wąską asfaltową drogą jedziemy do góry. Samochód można zostawić przy rozwidleniu szlaków, albo na dole przy hotelu.

Szlak na Trestenicki Vrh- opis szlaku

Jest to jedyny szlak w Czarnogórze na jakim byłam, który oznakowany jest innym kolorem niż czerwony. Na dobrą sprawę nie wiem czy jest on zielony, czy niebieski, bo ciężko te oznakowania zrozumieć. W każdym razie startujemy z trzema kolorami, szeroką leśną ścieżką, która pnie się nieznacznie w górę. Droga jest bardzo łatwa i przyjemnie zacieniona. Docieramy do kolejnego skrzyżowania szlaków i skręcamy ostro w lewo. Teraz droga się zwęża do jednoosobowej ścieżki, wzmocninej kamiennymi blokami.

Trasa niespiesznie trawersuje i szybko docieramy do pierwszego punktu widokowego, więc nie trzeba daleko iść, żeby cieszyć się widokami.

Właściwie do samego szczytu trudność szlaku się nie zmienia. Za to z góry rozpościera nam się widok na Adriatyk, PN Lovćen, w oddali zobaczymy Durmitor, a za Jeziorem Szkoderskim Góry Pzeklęte. Wracamy tą samą drogą.

Góry Lovćen i szlak na Trestenicki Vrh ze względu na niewielki stopień trudności, szlak ten nadaje się i dla małych i dla dużych wędrowców. Szczyt osiąga się po niedługim spacerze, a widoki zapierają dech w piersiach. Dla bardziej ambitnych, polecam wejście na szczyt Babina Glava, rozpoczynający się przy tym samym rozwidleniu szlaków (można skrócić go, podjeżdżając od strony miejscowości Dolovi).

Długość trasy: 4,5km

Suma przewyższen: 200m

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Może zainteresować Cię również:

Sveti Ilija i epicki widok na Zatokę Kotorską

Widoki z tej trasy zobaczysz również w filmie!

Leave a comment