Sveti Ilija i epicki widok na Zatokę Kotorską- ze szczytu Sveti Ilija widok jest po prostu niezapomniany. Ten niewysoki szczyt znajduje się w paśmie Vrmac, pomiędzy Kotorem a Tivatem. Jedynym męczącym elementem trasy może być temperatura, bo nawet na wiosnę jest tu już ponad 20 stopni. Poza tym to bardzo przyjemny szlak, chociaż do krótkich nie należy (ok 10km). Dla posiadaczy napędu 4×4 możliwe jest podjechanie prawie pod sam szczyt. Ta przyjemna wycieczka daje niezapomniane widoki na zatokę i góry Lovćen.

Jak dojechać?

Nasz trekking zaczynamy z wioski Gornja Lastva nad Tivatem. Najlepiej zaparkować przy cmentarzu, bo dalej jakość drogi zdecydowanie spada i nadaje się już tylko dla terenówek. Co prawda w momencie naszej wycieczki były tam roboty drogowe, więc sporo mogło się już zmienić.

Sveti Ilija opis trasy

Najlepszą porą na zdobywanie szczytu będzie wschód albo zachód słońca, bo wtedy jest zdecydowanie najchłodniej no i zachodzące słońce nad Adriatykiem robi wrażenie. Myślę, że bez problemów można zostać u góry na noc, bo miejsca na rozłożenie namiotu znajdziecie tu sporo.

Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym. Schodzimy z cmentarza w kierunku drogi i mamy 2 opcje- możemy iść główną drogą do góry (szeroko i mniej stromo), albo zejść kilka kroków w dół drogi i wejść na szlak pieszy. My weszliśmy szlakiem, a zeszliśmy drogą. Na początku jest to wąska, kamienista ścieżka, która po paruset metrach zmienia się w szerszą drogę idącą zakosami. Na początku wznios jest dość spory, później idzie się już bardzo przyjemnie.

Początek szlaku oznakowany jest bardzo dobrze, aż do wejścia na drogę prowadzącą ze wsi. Tutaj idziemy w prawo i wypatrujemy szlaku, co nie jest takie proste. Na szczęście można iść cały czas drogą, bo prowadzi w tym samym kierunku, tylko jest dłuższa.

Docieramy do skrzyżowania i nie idziemy w lewo. Nie ma tu oznaczeń, a aż się prosi o pójście w tę stronę. Podążamy prosto szeroką, kamienistą ścieżką, której zakosy są coraz krótsze, a my jesteśmy coraz wyżej. Przed samym szczytem ścieżka się zwęża, ale tu nie da się już zgubić. Na samej górze znajduje się budynek i pozostałości po forcie. Oprócz niesamowitego widoku na zatokę, możemy oglądać również Góry Lovćen z ich najwyższym szczytem- Stirovnikiem (1748m.n.p.m.). Sveti Ilija wznosi się na wysokość 766m.n.p.m.

Czy warto stracić tu czas?

Sveti Ilija i epicki widok na Zatokę Kotorską to doskonała propozycja na wycieczkę i odetchnięcie od nadmorskiego gwaru i tłumu turystów. W maju nie znaleźliśmy na szlaku nikogo, oprócz panów budowlańców i samotnie pasącej się krowy. To jest niesamowite, że zaledwie kilka kilometrów od dużego miasta (w Tivacie jest lotnisko i spore zaplecze imprezowe) można znaleźć totalny spokój i to z takimi widokami. Trasa jak najbardziej nadaje się na spacer z dziećmi, może niekoniecznie z wózkiem.

Warto również wspomnieć o samej wiosce Gornja Lastva. Warto wybrać się na krótki spacer do pobliskiego zabytkowego kościoła, z którego rozpościera się widok na Tivat.

Długość trasy: 10km

Suma przewyższeń: 450m

Poziom trudności: łatwy

Opłaty: brak

Może zainteresować Cię również:

Przejście szlaku znajdziecie również na YT!

Leave a comment