Góry Orjen- trekking na Kosmas to niezbyt wymagający szlak najpierw na przełęcz Orjen Sedlo, a stąd na szczyt. Góry Orjen to pasmo Gór Dynarskich, znajdujące się na granicy Bośni i Hercegowiny i Czarnogóry. Wzniesienia tworzą Pasmo Nadmorskie, dominujące nad Zatoką Kotorską. Ich najwyższy szczyt to Zubacki Kabao (1894m.n.p.m.). Jak się już domyślacie, ze szczytów widać Adriatyk i Zatokę Kotorską. Nie są to popularne szlaki, więc nie spotkacie tu zbyt wielu turystów. Jak dla mnie jest to miejsce warte odwiedzenia, szczególnie że trasy są dobrze oznakowane, a na Orjen Sedlo prowadzi szlak rowerowy, którym można też wjechać autem 4×4. Widok na Adriatyk i na białe, wapienne szczyty Gór Orjen wart jest odrobiny wysiłku.

Jak dojechać?

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Vrbanj. Jest to wioska turystyczna w górach, a dojazd do niej może przysporzyć problemów początkującym kierowcom, lub właścicielom długich busów. Z Herceg Novi jedziemy w kierunku przejścia granicznego z Bośnią. Bez nawigacji cięzko będzie tam dojechać. Po drodze znajdziemy duży parking z punktem widokowym. Wyjeżdżamy z terenu zabudowanego i po pewnym czasie musimy skręcić w prawo. Tutaj zaczyna się prawdziwa górska droga. Musimy wyjechać z doliny krętą i zygazkowatą drogą, wąską na 1 samochód i ze sporymi brakami w asfalcie. Na szczęście ruch jest tutaj niewielki, a widoki epickie. Z Herceg Novi jest to zaledwie 28km, ale kierowca może się czuć zmęczony. Najlepiej zaparkować pod Adventure Park, albo gdzieś w środku wsi.

Góry Orjen- trekking na Kosmas opis trasy

Ruszamy czerwonym szlakiem (wszystkie są czerwone) na Orjen Sedlo Początkowo wędrujemy kamienistą łąką i przez las. Teren szybko się wznosi, więc trasa jest męcząca. Co jakiś czas przecinamy ścieżkę rowerową, którą również możemy iść. Droga wtedy będzie dłuższa, ale mniej stroma.

Szlak jest doskonale oznaczony, po drodze na przełęcz znajdziemy wiatę turystyczną z punktem widokowym.

Powyżej granicy drzew droga przestaje być tak stroma, towarzyszą nam również widoki na morze i wyłaniające się kolejne wierzchołki, co znacznie uprzyjemnia wędrówkę.

Orjen Sedlo to skrzyżowanie szlaków na przełęczy. Jest tu nieczynne schronisko (przynajmniej w maju było nieczynne). Można tu dojechać rowerem, albo autem 4×4. Stąd rozpoczyna się również szlak na najwyższy szczyt- Zubacki Kabao. Niestety z powodu bardzo silnych porywów wiatru nie decydujemy się na jego zdobycie. Na niższy Kosmas mamy z przełęczy ok 20min pod górkę.

Trasa jest kamienista, dość mocno wyeksponowana, ale łatwa. Szybko nabiera się wysokości, a połowę drogi od przełęczy do szczytu pokonujemy grzbietem góry. Przy silnym wietrze nie jest tu zbyt przyjemnie. Po niedługim czasie osiągamy szczyt (1720m.n.p.m.). Z wierzchołka rozciąga się widok na Zatokę, w oddali znajdziemy Góry Lovćen, ale przede wszystkim możemy podziwiać właśnie Zubacki Kabao, którego nie udało nam się zdobyć. Wrócić musimy tą samą drogą.

Długość trasy: 10km

Suma przewyższeń: 815m

Stopień trudności: średni, raczej łatwy

Opłaty: brak

Może zainteresuje Cię również:

Sveti Ilija i epicki widok na Zatokę Kotorską

Ten trekking znajdziesz również na filmie!

Leave a comment