Bułgaria- co warto wiedzieć przed wyjazdem to kolejny artykuł z tej serii. Porozmawiamy o walucie, drogach, bezpańskich psach i cenach w sklepie i na stacji benzynowej. Poszukamy ciekawostek i przyjrzymy się językowi.

Bułgaria jest to kraj Uni Europejskiej, nie należący do strefy Schengen. Jego powierzchnia jest porównywalna do 1/3 powierzchni Polski. Z czym przede wszystkim się kojarzy? Z piaszczystymi plażami nad Morzem Czarnym i niezbyt już zadbanymi hotelowcami z minionej epoki.

Ja poznałam zupełnie inną Bułgarię- górską, z ogromem jaskiń i ciągnącymi się kilometrami lasami. Bułgarię z biednymi wioskami z opuszczonymi domami i Bułgarię pełną winnic i dobrobytu. Ze starożytnymi i średniowiecznymi zabytkami, jak również z komunistycznymi pomnikami i betonową brzydotą. Jest to kraj pełen kontrastów, dzięki czemu ciekawy i zaskakujący

.

buzłudża

Granica

Do przekroczenia granicy potrzebujemy dowodu osobistego lub paszportu. Jeżeli jedziecie samochodem pamiętajcie o dowodzie rejestracyjnym i dokumencie potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia (może być po Polsku). Raz zdarzyło mi się, że strażnik chciał dokumenty od ubezpieczenia samochodu, ale to już naprawdę trzeba mieć pecha. Pies potrzebuje paszportu z ważnym szczepieniem na wściekliznę.

Drogi i opłaty drogowe

Stan dróg jest średni lub zły. Nawet na autostradzie można wpaść w dziurę. Kierowcy jeżdżą różnie, raczej nie stosują się do ograniczeń prędkości. Na drogach często można spotkać patrole policyjne. Winieta nie jest obowiązkowa, ale…. obowiązuje na większości dróg poza terenem zabudowanym. Trzeba więc przyjąć, że jest jednak niezbędna. Zakupicie ją online, albo zaraz po przekroczeniu granicy. Trzeba to zrobić koniecznie, bo przy opuszczaniu Bułgarii obowiązkowe jest przejście przez człowieka, który tę winietę sprawdza. Winietę można kupić tutaj: https://www.bg-vignette.com/en/Index/?gclid=EAIaIQobChMItZb56-a3-gIVhiQrCh3KiQi4EAAYASAAEgKnJ_D_BwE . Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Ceny

Można śmiało stwierdzić, że ceny zbliżone są do cen w Polsce. Obowiązującą walutą w Bułgarii jest bułgarski lew. 1 lew to ok. 2,4zł. W marketach i na stacjach benzynowych zapłacicie kartą. Jednak warto zaopatrzyć się w gotówkę, bo na straganach z pamiątkami, warzywami czy przydomowych sklepikach nie ma mowy o płaceniu kartą. W restauracjach jest różnie, raczej nie ma problemów z płatnością plastikiem. Cena ropy we wrześniu 2022 to ok. 7,80zł.

Język

Język bułgarski jest językiem słowiańskim, więc można się dogadać i po polsku. Mam wrażenie, że angielski jest tu popularnieszy niż w Rumunii i łatwiej się nim posługiwać. Myślę, że przydatna może być znajomość języka rosyjskiego. Większość napisów jest w cyrylicy, są różnice w piśmie bułgarskim i rosyjskim.

Podróż z psem

Do przekroczenia granicy wystarczy paszport z ważnym szczepieniem na wściekliznę. W parkach narodowych i terenach na świeżym powietrzu (wyjątkiem był antyczny teatr w Płowdiwie) nie ma zakazu wejścia z czworonogiem. Większość restauracji też jest przyjazna zwierzętom. Zdarzyły się pojedyncze jaskinie i cerkiew (co zrozumiałe), gdzie nie można było zabrać psa.

Bułgaria, tak jak i Rumunia mają ogromny problem z bezdomnymi zwierzętami. Praktycznie w każdym turystycznym miejscu znajdziecie przynajmniej jednego psa. Zdarzył nam się zaledwie 1 przypadek, kiedy zwierzę było agresywne. Najczęściej psiaki są sympatyczne, albo zlęknione. Dotyczy to też i tych większych osobników. Psy pasterskie lub pilnujące obejść są najczęściej na łańcuchach.

Bez obaw możecie zabierać swoje zwierzaki na wakacje.

szlak Siedmiu Jezior Rilskich

Spanie w aucie

Bułgaria jest idealnym krajem do kempingowania na dziko. Stać można dosłownie wszędzie, chyba że teren jest prywatny i właściciel sobie nie życzy. Nie spotkaliśmy się z takim zachowaniem. W parkach narodowych jest sporo miejsc, gdzie można się legalnie zatrzymać. Najlepiej podpytać w informacji turystycznej, albo sprawdzić w aplikacji Park For Night. Nam zdarzyło się spać na punktach widokowych, w parku narodowym, na parkingu i prywatnej łące. Nikt nigdzie nie robił problemów. Co warto zauważyć, to wszystkie dostępne publicznie toalety były doskonale czyste, w Polsce daleko nam do takiego standardu.

Bułgaria- co warto wiedzieć przed wyjazdem, a co nie pasuje do poprzednich tematów

Jaskinia Lepenitsa
  1. 1. Śmieci
  2. Śmieci to ogromny problem na całych Bałkanach i tutaj też nie jest czysto. Co prawda w wielu miejscach stoją kosze i są ogólnodostępne, to wszystkie przydrożne rowy obsypane są śmieciami.
  3. 2. Bieda
  4. Wsie często wyglądają jak z innej epoki. Wiele domów wygląda jakby się miało rozpaść, wiele z nich jest również opuszczonych. Na ulicach widać niewielu ludzi i to raczej w podeszłym wieku.
  5. 3. Kawa
  6. Kawę z automatu kupisz nawet w najbiedniejszej wsi 🙂
  7. 4. Bezpieczeństwo
  8. Czułam się bardzo bezpiecznie i nie zdarzyła się ani jedna historia, która mogłaby zmienić mój punkt widzenia. Wszędzie jest spora ilość patroli policji, ludzie są przyjaźnie nastawieni i bardzo pomocni.
  9. Może zainteresuje Cię również:
Czarnogóra- co warto wiedzieć przed wyjazdem

Rumunia- informacje ogólne przed wyjazdem

Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave a comment