Râpa Roşie- czerwony wąwóz Rumunii to formacja skalna znajdująca się w pobliżu miasteczka Sebeş, niedaleko zjazdu z autostrady A10, Nie przypomina jednak wąwozu, tylko urwisko skalne z niesamowicie ukształtowanymi skałami w kolorze czerwonym. Właściwie ich kolor zmienia się w zależności od kąta padania światła. Z daleka skały nie robią wrażenia, raczej nie zapowiadają takich wrażeń estetycznych. Za to z bliska okazuje się, że warto było poświęcić godzinkę czy dwie i zajrzeć w to miejsce.

Jak dojechać?

Jak już wspomniałam, Râpa Roşie znajduje się na północ od miasteczka Sebeş. Można tu zjechać z autostrady i po przejechaniu jednego czy dwóch rond wjechać na polną drogę. Początkowo jest ona dość mocno dziurawa, ale da się dojechać każdym samochodem. Na miejsce od autostrady jest ok 4ech km. Najtrudniejszy i najbardziej kamienisty jest ostatni odcinek, ale można tam auto zostawić i te 500m się przejść. Na miejscu znajdziecie rozległą łąkę do porzucenia auta. Można tam spokojnie nocować, ale nie ma żadnych udogodnień turystycznych. Za to jest ciekawy widok, a to w vanlife się docenia 🙂

Râpa Roşie- czerwony wąwóz Rumunii – opis trasy

Trudno tu pisać o jakiejkolwiek trasie. Wchodzimy wydeptaną ścieżką pomiędzy krzaki. Musimy zejść po ziemistym wąwozie, co przy deszczach może stanowić problem. Na dnie wąwozu mamy rozgałęzienie- w lewo można iść na grzbiet formacji, a prosto do jej podnóża. My idziemy prosto i po 500m spaceru jesteśmy na miejscu.

Tutaj dowolność w obchodzeniu wąwozu i szukaniu dobrych ujęć fotograficznych jest ogromna. Nie ogranicza Cię szlak, warto tylko pamiętać, żeby nie niszczyć i nie wchodzić na skały. Można tu spędzić 15min. albo cały dzień. Cały teren to zaledwie 10ha, więc nie można pisać tu o wielkich trekkingach, ale żeby wejść nad skały, to trochę można się zmęczyć.

Râpa Roşie nie jest jedną z tych atrakcji, dla których bierze się urlop i pędzi do Rumunii. Jednak jeżeli jesteście w pobliżu i macie wolnych kilka godzin, to warto tu zawitać. Tak samo, jeżeli szukacie noclegu, to jest to świetne miejsce na spędzenie nocy- stosunkowo blisko autostrady, ale jednak dość daleko od ludzi. W pobliżu znajduje się tylko jedno gospodarstwo.

Może zainteresować Cię również:

Wąwóz Turda- wstęp do Transylwanii

Leave a comment