Nie jestem wytrzymała na chłód. Żeby nie powiedzieć, że w ogóle nie mam żadnej odporności na zimno, szczególnie jak wieje. Właśnie z racji pogody postanowiłam zamienić leśne ścieżki na zamki ? Wybór padł na zamek w Gniewie, bo nie jest daleko (Ok 130km) i nigdy wcześniej w nim nie byłam.

Gniew to niewielkie miasteczko w południowej części województwa pomorskiego, przy DK 91. Jeśli wjeżdżamy do miasta od południa, to od razu w oczy rzuca nam się górujący nad miastem zamek.

Zamek w Gniewie- trochę historii


Jest to największa tego typu budowla zbudowana przez krzyżaków po tej stronie Wisły. W niedalekiej odległości znajdują się zamek w Kwidzynie i zamek w Sztumie. historia tego zamku jest dość burzliwa i pełna zmian właścicieli. Budowany był od końca XIII w. jako zamek komturski na planie czworokąta z dziedzińcem pośrodku. Mieszkało w nim 12 braci zakonnych, 6-ciu księży i 20 osób z obsługi. Było to standardowe „wyposażenie”. Bracia zakonni zajmowali się zarządzaniem miastem, a także pobieraniem opłat za towary na Wiśle.

Konstrukcja tej budowli pozwalała na sprawną obronę do tego stopnia, że gdy nieprzyjaciel wdarł by się na teren zamku, to po spaleniu drewnianych schodów i pomostu, obsada zamknięta w wieży mogła czekać nawet do 2-óch tygodni na odsiecz.


Po zdobyciu zamku w 1464r przez Polaków, służył on za siedzibę starostów. Mieszkał w nim m.in. Stefan Batory, który dobudował w niedalekiej odległości pałac dla swojej żony (która nie spędziła w nim ani jednego dnia). Następnie na krótko w czasie Potopu Szwedzkiego zamek trafił w ręce szwedzkie, by z powrotem wrócić do rąk polskich. Po pierwszym rozbiorze Polski Prusacy zamienili zamek w spichlerz i znacznie go przebudowali. Później służył im jako więzienie dla mężczyzn pochodzenia niemieckiego. Po odzyskaniu niepodległości pozyskaliśmy również zamek w Gniewie, który w 1921r w znacznej części spłonął. W trakcie Drugiej Wojny Światowej było tam niemieckie więzienie dla ludności polskiej. Po wojnie od 1967r zamek odbudowywano różnymi materiałami, co doskonale niestety widać.

Zamek i hotel w jednym

Aktualnie w zamku mieści się hotel, ale jest on również udostępniony dla zwiedzających. Zwiedzanie jest tylko z przewodnikiem, o pełnych godzinach. Po sezonie koszt biletu wynosi 10zl, w sezonie normalny 15zl, ulgowy 10zl. Czas zwiedzania to ok 40-45min. Na ogrzewanym dziedzińcu mieści się kawiarnia, więc nawet zimą można w pelnym komforcie wypić kawę.


Z murów zamkowych rozciąga się piękny widok na Wisłę i ujście Wierzycy. W niedalekiej odległości znajdują się kościół i ratusz.

 

Leave a comment