Z Bachotka nad Jezioro Zbiczno to przyjemna wędrówka wzdłuż czterech jezior- Bachotek, Strażym, Kochanka i Zbiczno. Wszystkie te zbiorniki są ze sobą połączone, dlatego możliwe jest eksplorowanie ich z kajaka lub łódki. Szuwary i torfowiska Rezerwatu Bachotek są ostoją dla licznie przebywającego tu ptactwa wodno-błotnego. Większość trasy prowadzi ścieżką przez las, krótki fragment trzeba przemęczyć się asfaltem. Teren jest zróżnicowany, ale szlak należy do dość płaskich i łatwych. Czego możecie się tu spodziewać? Przepięknych widoków na jeziora, śpiewu ptaków, rechotu żab, a przy odrobinie szczęścia można dostrzec rzadkie gatunki ptaków.

rezerwat Bachotek im

Jak dojechać?

Z Brodnicy DK15 jedziemy w kierunku Olsztyna i w miejscowości Jajkowo skręcamy w lewo na Pokrzydowo. W Pokrzydowie znowu skręcamy w lewo na Bachotek. Wjeżdżamy w las i kierujemy się na stanice wodną PTTK. Możemy tam zaparkować przy drodze, bo nie znajdziemy lepszego parkingu.

Z Bachotka nad Jezioro Zbiczno – opis trasy

Korzystamy z żółtego szlaku im. Franciszka Łęgowskiego. Leśną ścieżką kierujemy się w stronę jeziora. Przez krótki czas idziemy wzdłuż brzegu, aż docieramy do grobli między dwoma zbiornikami. Jest to bez wątpienia najpiękniejsze miejsce podczas naszej wędrówki- Rezerwat Bachotek. Można tu spotkać sporą ilość turystów, dlatego że bez problemów dojedziecie tu samochodem. Na końcu grobli znajdziemy niewielki leśny parking z wiatą turystyczną i miejscem pamięci pomordowanym w latach 1939-1945.

Dalej nasz szlak prowadzi wzdłuż jeziora Strażym, które częściowo jest porośnięte trzcinami, co tworzy niezwykle malowniczą linię brzegową.

Ścieżka wije się cały czas wzdłuż brzegu, aż wychodzimy na drogę asfaltową w pobliżu mostu. Przechodzimy przez most i skręcamy w lewo z powrotem na nasz szlak. Przed ośrodkiem wypoczynkowym schodzimy w dół do jeziora Kochanka. Okrążamy częściowo ten niewielki zbiornik i leśną ścieżką, aktualnie świeżo po wycince drzew, wędrujemy w kierunku jeziora Zbiczno. Omijamy w ten sposób tereny podmokłe. Wzdłuż jeziora możemy iść aż do wsi Zbiczno i dalej, ale powrót będzie wtedy tym samym szlakiem. My skręcamy w prawo w pierwszą leśną drogę. Jest to fragment europejskiego szlaku długodystansowego E11, który nie jest oznakowany w terenie.

Grzmięca

Wracamy do szosy i wchodzimy na zielony szlak. Przez Grzmięcą musimy przejść drogą asfaltową. Po prawej stronie nad samym jeziorem znajdziecie świetną smażalnię ryb, gdzie warto zrobić sobie przystanek.

/jezioro kochanka

W Grzmięcej znajdziemy hodowlane stawy rybne i dyrekcję Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Zielony szlak prowadzi nas teraz po drugiej stronie jeziora Strażym. Jest to teren bardziej pagórkowaty i ścieżka oddala się od samej wody. Trasa kieruje nas do wcześniej widzianej już grobli i tą samą ścieżką przy jeziorze Bachotek dochodzimy do auta.

Jezioro Bachotek

Jeziora Brodnickiego Parku Krajobrazowego są niezwykle urokliwe. Całą drogę towarzyszą nam przekrzykiwania ptaków, możemy usłyszeć też niskie buczenie bąka zwyczajnego. Brzegi jezior nie są zbytnio zagospodarowane, dzięki czemu zachowują naturalny charakter. Na szlakach nie spotkamy też zbyt wielu ludzi, więc możemy cieszyć się ciszą i spokojem. Polecam to miejsce każdemu turyście zmęczonemu miejskim zgiełkiem.

Długość trasy: 15km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Leave a comment