Zbiornik Krzynia (Krzemień) jest zbiornikiem zaporowym na rzece Słupi, utworzonym w latach 1925-1926. Człowiek w poszukiwaniu tzw „czystej energii” przekształcił Słupię, budując na niej liczne mechanizmy hydrotechniczne. Spowodowało to częściowe zalanie przyległych terenów leśnych i stworzenie zbiorników zaporowych. Rzeka zatraciła swój górski charakter, wyginęły trocie i łososie, zniknęły ptaki wędrowne. Pozostała za to sieć zabytkowych elektrowni, często z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi, aktualnie ciekawie wtopiona w leśny krajobraz. Aktualnie, aby chronić pozostałą część niezmienionej, dzikiej Słupi, jest całkowity zakaz zabudowywania rzeki na terenie parku krajobrazowego.

Jak dojechać?

Trasa wokół Zbiornika Krzynia rozpoczyna się w miejscowości o tej samej nazwie. Znajduje się ona 17km od Słupska, blisko trasy Słupsk-Bytów. Znajdziemy tu właściwie 2 ścieżki: krótszą oznakowaną symbolem ważki z tablicami informacyjnymi i dłuższą – nieoznakowaną, biegnącą wokół jeziora.

Wysiadamy na parkingu koło elektrowni, przechodzimy przez most i kierujemy się wzdłuż rzeki w kierunku jeziora. Przechodzimy przez zaporę ziemną i idziemy wzdłuż prawego brzegu zbiornika. Towarzyszy nam żółty szlak PTTK. Kilometr od parkingu spotykamy cały kompleks wypoczynkowy z ruchomym pomostem i niestrzeżonym kąpieliskiem. Są tu wiaty, ławki i miejsce na ognisko. Od tego miejsca żółty szlak nas opuszcza, a nam zostaje wąska, wydeptana ścieżka. Po tej stronie jeziora idziemy bardzo blisko brzegu, a marsz mogą nam utrudniać zwisające gałęzie.

Po ok. 3,5-4-ech km Zbiornik Krzynia się kończy, a my mniej więcej idąc wzdłuż Słupi natrafiamy z powrotem na żółty szlak. Wg mapy nasza trasa przekracza Słupię pomiędzy dwoma zbiornikami, ale my ją przedłużyliśmy o ok 1,5km i zahaczyliśmy jeszcze o zbiornik Konradowo i elektrownię w Strzegominie (dalej żółtym szlakiem).

Zbiornik Konradowo

Zbiornik Konradowo został utworzony w latach 1922-1924 właśnie dla ww. elektrowni. Wybudowano tu 460m zaporę ziemną, a rzeka rozlała się na 40ha. Z niego wody Słupi kierowane są 960m długości kanałem na turbiny elektrowni.

Przechodzimy przez zaporę na drugą stronę zbiornika i dalej idąc żółtym szlakiem mijamy wieś. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków i idziemy w lewo razem z dwoma szlakami rowerowymi. Tą drogą, cały czas prosto idziemy jakieś 4km, aż do Krzyni. Jest to zdecydowanie najnudniejszy fragment trasy. Droga jest udostępniona dla ruchu kołowego, musimy więc liczyć się z przejeżdżającymi samochodami.

Trasa dzięki zaporom i elektrowniom jest ciekawa, a spacer wzdłuż brzegu jeziora daje przyjemne odczucia wizualne. Niestety droga powrotna jest nudnawa i monotonna.
Długość trasy: 13km
Trudność trasy: łatwa
Opłaty: brak

Inne ciekawe trasy w tym Parku Krajobrazowym: Dolina Słupi- szlakiem pięciu jezior

Leave a comment