Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej powstał w 1985r. w celu ochrony walorów przyrodniczych Wzniesień Elbląskich. Park znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim na terenie gmin Tolkmicko, Milejewo i Elbląg. Mimo, że znajduje się on na północy kraju, jego charakter jest typowo podgórski- liczne pagórki skrywają głębokie wąwozy i potoki. Od północy graniczy z Zalewem Wiślanym. Opadające do zalewu wzgórza nadają brzegowi charakter klifowy.
Kadyny to malowniczo położona wieś znajdująca się na terenie Parku Krajobrazowego. Znajduje się ona między Elblągiem a Fromborkiem, przy drodze wojewódzkiej nr 503.

Trochę o historii

W średniowieczu istniał w tym miejscu gród staropruskiego plemienia, które zostało podbite przez Krzyżaków. To właśnie Zakon założył wieś Kadyny. Wybudowano tu dwór zakonny- siedzibę komturów elbląskich. Od XVw. wieś przechodziła z rąk do rąk, a dwór był przebudowywany. W 1746r zakończono budowę Zakonu O. Franciszkanów. Swój renesans wieś przechodziła w XIX w. zaraz po zniszczeniu jej w wojnach francusko-pruskich. W 1898r ówczesny właściciel postanowił ofiarować wieś cesarzowi Rzeszy Niemieckiej- Wilhelmowi II, a ten zamienił folwark na swoją letnią rezydencję. W 1945r majątek przekazany został SGGW w Warszawie, a następnie wszedł w skład Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Janowie. Funkcjonowała tu Państwowa Stadnina Koni aż do lat 80-tych XXw.

Kadyński Las -jak dojechać?

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Kadyński Las” rozpoczyna się przy DW 503 właśnie w okolicy folwarku. Mamy tu niewielki, darmowy parking. Zaraz przy drodze rośnie najgrubszy dąb w Polsce- dąb im. Jana Bażyńskiego, liczący sobie ponad 700 lat i mający w obwodzie 993m 🙂 W pobliżu mamy do dyspozycji zadaszoną wiatę, tablicę z dokładną historią Kadyn i mapę ścieżki.

Żeby dojść do punktu widokowego trzeba pokonać wzgórze, na które prowadzą drewniane schody. Dużo schodów 😉 ale nie martwcie się, bo po drodze są ławeczki z przystankami, na których kolejne tablice informują nas o strukturze bukowego lasu.

Jest i legenda…

Na szczycie wzgórza wybudowany został klasztor o. franciszkanów. Legenda głosi, że służący w wojsku polskim Teodor von Schleben złożył podczas jednej z bitew ślubowanie, że wybuduje klasztor, jeżeli odniesie w tej bitwie zwycięstwo. Wygrał, ale o złożonej obietnicy zapomniał. Kiedy nocował w Kadynach ujrzał przez okno 2-óch mnichów z pochodniami. Poszedł za nimi, a oni poprowadzili go w kierunku Góry Klasztornej i zniknęli. Sen powtórzył się kilkukrotnie, aż Teodor przypomniał sobie o obietnicy i zaczął starać się o zgodę biskupa na założenie klasztoru. Pierwsze zabudowania oddano O. Franciszkanom w 1683r. W 1826r nastąpiła kasacja klasztoru i budynki uległy dewastacji. W 1992r wrócił on w ręce zakonu i został odbudowany.

Klasztor można obejrzeć zarówno z zewnątrz jak i od środka. Za budynkiem, w odległości ok. 200m znajduje się nowa, drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się widok na Zalew Wiślany.

Z wieży wracamy pod klasztor i kierujemy się wg strzałek albo krótszym, albo dłuższym zejściem. My wybieramy opcję nr 2 i po 500m ślizgania się po mocno błotnistej ścieżce, docieramy do kaplicy Birknerów. To właśnie dzięki tej rodzinie w XIXw Kadyny zostały odbudowane i przeżyły lata swojej największej świetności. W tej kaplicy zostały złożone ich szczątki.

Idziemy następnie wzdłuż płotu oddzielającego park pałacowy od Góry Klasztornej i docieramy z powrotem na parking. Nasza trasa nie jest długa, ale zajmuje sporo czasu, jeżeli chcemy dokładnie poznać historię tego regionu. Ścieżka jest w trakcie remontu, ale spokojnie można z niej korzystać.

Długość trasy: 1,6km
Trudność trasy: średnia
Opłaty: brak

Leave a comment