Rezerwat Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce to największy rezerwat w województwie warmińsko-mazurskim. Jego powierzchnia zajmuje 4000ha wzdłuż biegu rzeki Pasłęki od Olsztynka po Braniewo. Rezerwat Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce utworzony został w 1970r do ochrony stanowisk bobra europejskiego. W rezultacie ten teren zamieszkuje ok 70 bobrzych rodzin.

Rezerwat Ostoja Bobrów-jak dojechać?

Ścieżka edukacyjna „Leśne prawdy” znajduje się nad Jeziorem Pierzchalskim, w powiecie braniewskim, przy miejscowości Chruściel.  Jadąc z Chruściela w kierunku Ornety skręcamy w pierwszą drogę w lewo i wąską, asfaltową ścieżką (ciężko się minąć z samochodem z przeciwka) po ok 1,5km docieramy do leśnego parkingu. Większa część ścieżki biegnie przy brzegu zalewu wchodzącego w skład rezerwatu. Jezioro Pierzchalskie to nic innego jak zalew, który powstał po wybudowaniu tamy.

Trasa

Długość naszej trasy to niecałe 3km po pętli.

Godne uwagi jest to, że ścieżka jest doskonale przygotowana merytorycznie. Na tak krótkim odcinku mamy aż 35 różnych tablic opowiadających o lesie, pracy leśnika, faunie i florze okolicznych lasów i historii tego miejsca. Przy parkingu mamy mapę trasy. Kierunek ścieżki wyznaczają drewniane tabliczki ze strzałkami.

Po pierwszych 100-200m od parkingu spotykamy poukrywane w lesie kurhany. Są to miejsca pochówku ludzi z wczesnej epoki żelaza. Groby te mieszczą od kilku do kilkunastu ciał, a usypane są w formie nasypów z ziemi lub kamieni. Ponieważ ciała ludzkie w tej epoce palono, to popiół wsypywano do ceramicznych naczyń- popielnic i tak przechowywano. Prawdopodobnie w tym miejscu znajduje się ok 26 takich kurhanów.

Mniej więcej w połowie ścieżki trafiamy na prawdziwą gratkę- zadaszone miejsce na ognisko, a wokół tablice z łamigłówkami dla dzieci. Dlatego warto ze sobą zabrać prowiant ogniskowy ;-). Zaraz za wiatą znajduje się mały pomost na zalewie.

Idąc dalej dłuższą wersją trasy napotykamy starą rybaczówkę z pomostem nad wodą. Do niewątpliwych atrakcji należy również świeżo skonstruowany mostek linowy.

Trasę możemy sobie przedłużyć o ścieżkę zdrowia, gdzie znajdziemy przyrządy do ćwiczeń z dokładnym opisem jak ich używać. Jednak one nadają się już do remontu.

Podsumowując ścieżka edukacyjna „Leśne prawdy” i Rezerwat Ostoja Bobrów dedykowana jest przede wszystkim dla najmłodszych i to oni będą mieć największą frajdę. Dla starszych to krótki spacer z ciekawymi elementami krajobrazowymi. Jeżeli przebywacie w pobliżu to bez wątpienia warto tam zajrzeć.

Długość trasy: ok 3 km
Trudność trasy: łatwa
Opłaty: brak

Leave a comment