Sokolik Duży z przełęczy Karpnickiej to krótki szlak na jeden z najciekawszych występów skalnych w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Ten zaledwie 2km szlak jest atrakcyjnie poprowadzony i dostępny nawet z małymi dziećmi. Psy też tu są mile widziane. Jest to idealne miejsce na bardzo szybki wypad w trakcie np. dalszej trasy, w formie szybkiego spaceru albo sposób na niespieszne spędzenie leniwego popołudnia. Może to być również jedna z pierwszych wypraw najmłodszych turystów. Chyba, że zamiast spaceru wybierzecie wspinaczkę 🙂

Jak dojechać?

Przełęcz Karpnicka znajduje się pomiędzy wsią Trzcińsko a wsią Karpniki. Najłatwiej zjechać w Radomierzu z S3 na Janowice Wielkie. Na przełęczy znajdziecie 2 parkingi, podobno oba płatne. W trakcie naszej wizyty (12.08.2023) parking był darmowy.

Sokolik Duży z przełęczy Karpnickiej- opis szlaku

Cała trasa niespiesznym marszem zajmuje ok 30min. Mamy do pokonania 2km i 200m przewyższenia. Pierwsza część szlaku prowadzi do schroniska Szwajcarka. Mamy tu utwardzoną drogę z niewielkim wzniosem. Wart uwagi jest mural poświęcony Wandzie Rutkiewicz, który znajdziemy krótko przed schroniskiem.

Do schroniska jest również dojazd. Na łące dookoła budynku można rozbić namiot, a w środku zjeść kawałek ciasta czy wypić kawę. Nam udało się trafić na plenerowy koncert Jacka Stęszewskiego, co zmieniło odrobinę nasze dalsze plany, ale też przyjemnie urozmaiciło weekend.

Ze schroniska szlak jest już bardziej kamienisty i po chwili marszu docieramy na punkt widokowy pomiędzy skałami.

Stamtąd droga wiedzie przez las, chwilami pomiędzy drzewami możemy zauważyć Śnieżkę. Po 15min docieramy do ściany z metalowymi schodkami- Sokolika Dużego. Metalowe poręcze i schody mają już ponad 100 lat i nie były jak dotychczas remontowane, więc Lasy Państwowe miały zamiar zamknąć szlak. Póki co do tego nie doszło. Faktem jest, że ta część szlaku wymaga już renowacji. Na górze formacji skalnej znajdziecie niewielką platformę z panoramą 360 stopni. Mamy stąd widok na pobliskie wsie i Karkonosze. Spod Sokolika możemy również podziwiać wspinaczy, zdobywających skały w bardziej alternatywny sposób.

Niewielka trudność trasy i odległość sprawiają, że przez Sokolik przechodzą tłumy turystów. Dlatego warto wybrać się albo bardzo wcześnie rano albo na zachód słońca. Jedno jest pewne: warto się wybrać.

Długość trasy: 4km

Trudność trasy: łatwa

Przewyższenie: 238m

Opłaty: brak

W okolicy znajdziesz również:

Przejście szlaku znajdziesz również na YT!

Leave a comment