Ścieżki przyrodnicze Tucholskiego Parku Krajobrazowego to krótkie trasy piesze wytyczone w najciekawszych przyrodniczo częściach parku. Dzięki nim możemy w krótkim czasie poznać walory krajobrazowe danego terenu, a przy okazji zbytnio się nie zmęczyć. W tym artykule zawarłam trasy z części znajdującej się w woj. kujawsko-pomorskim.
Tucholski Park Krajobrazowy powstał w 1985r. i obejmuje swym zasięgiem południową i wschodnią część Borów Tucholskich. 2/3 parku znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, pozostała część w województwie pomorskim. Najciekawsze krajobrazowo tereny dotyczą meandrującej tu rzeki Brdy, której górski charakter doceniony został przez rzesze kajakarzy. Z pewnością każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.
Spis treści
Akwedukt w Fojutowie
Jest to niewątpliwie największa atrakcja tego regionu. Akwedukt został wybudowany w XIXw. przez Prusaków, żeby przeprowadzić Wielki Kanał Brdy nad Czerską Strugą. Kanał ten był potrzebny do nawodnienia łąk w okolicach Czerska. Aktualnie nadal spełnia swoją rolę, a poza tym świetnie sprawdza się na spływach kajakowych. Akwedukt jest największą tego typu budowlą w Polsce.
Jak Dojechać?
Z drogi wojewódzkiej nr 237 z Czerska lub Tucholi, mniej więcej w połowie, skręcamy na Fojutowo. Dojeżdżamy do Zajazdu Fojutowo, gdzie możemy zaparkować na darmowym parkingu. Zajazd ten jest własnością prywatną, mieści się tu hotel, restauracja, strefa basenów otwartych, duży plac zabaw dla dzieci i stok narciarski. Bez wątpienia na uwagę zasługuje ich własny browar 🙂
Opis trasy
Od hotelu do akweduktu prowadzi 500m wykostkowanej drogi. Trasa biegnie wzdłuż Wielkiego Kanału Brdy. Można tu skorzystać z wypożyczalni kajakowych, jest nawet opcja wywiezienia nas z kajakiem do różnych miejscowości i spłynięcia do Fojutowa. Sam akwedukt, mimo że największy w Polsce, nie jest zbyt spektakularną budowlą. Chociaż jeżeli przypomnimy sobie kiedy został wybudowany i że przepuszczono tędy całą masę wody, wtedy zamysł i konstrukcja budzą podziw. Na terenach wokół akweduktu znajduje się krótka trasa zwiedzania. Możemy przejść pod akweduktem i wejść na wieżę widokową. Wstęp na wieżę jest płatny 2zł.
Podsumowując, jeżeli policzymy dojście do akweduktu, spacer wokół niego i powrót, to cała trasa liczy ok 2,5km.
Jelenia Wyspa w Gołąbku
Ścieżka Jelenia Wyspa to krótki szlak (3,5km), który zadowoli każdego turystę. Trasa biegnie przy rzece Stążce, częściowo w Rezerwacie „Bagna nad Rzeką Stążką”. Jest to urokliwie zarośnięty tatarakiem ciek wodny, o wodzie na tyle czystej, że żyją tu wydry.
Jak dojechać?
Gołąbek znajduje się na trasie między Tucholą a Tleniem. Ścieżka rozpoczyna się ok 300m od Nadleśnictwa, posiada własny mały parking. Trzeba się liczyć z tym, że w weekendy jest sporo chętnych i może być problem z zaparkowaniem auta. Do użytku mamy też wiatę turystyczną, Oznaczenia szlaku są częste i widoczne. Prowadzą nas drogowskazy z obrazkiem jelenia.
Opis trasy
Szlak prowadzi nas przez drewniany most nad rzeką, z którego można podziwiać piękno okolicy. Przez jakiś czas idziemy wzdłuż rzeki, po czym droga skręca bardziej w las, aby zaprowadzić nas do podestu nad torfowiskiem. Wszystko dokładnie opisują tablice informacyjne, których jest 10. Znad torfowiska, lasem kierujemy się ponownie w stronę rzeki, gdzie możemy wejść na wieżę widokową. Ponownie przechodzimy przez urzekający, drewniany most i wzdłuż brzegu rzeki wracamy do auta. Na tej niedługiej trasie możemy poznać zróżnicowaną budowę lasu typowego dla Borów Tucholskich. Wydaje mi się, że jest to najciekawsza propozycja Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
Ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Woziwoda
Najbardziej edukacyjna ze wszystkich tras, ale nie pozbawiona elementów atrakcyjnych krajobrazowo. Również niezbyt długa ścieżka (4,5km), bardzo dobrze zorganizowana pod względem merytorycznym i łatwa do przejścia. Tutaj nie można się zgubić. Zaraz na początku mamy ciekawą platformę widokową z widokiem na dolinę Brdy, a dalej możemy delektować się spacerem po lesie w towarzystwie licznych tablic edukacyjnych i dołączonych do nich ekspozycji (m.in. rodzaje paśników czy pułapek na owady). Więcej informacji możecie znaleźć tutaj: Ścieżka Przyrodnicza Nadleśnictwa Woziwoda.
Podsumowując: trasy przedstawione w artykule są bardzo proste technicznie i idealnie nadają się na spacery z najmłodszymi. Zawierają w sobie najważniejsze i najciekawsze miejsca tej części parku. Wszystkie 3 pozycje spokojnie można odwiedzić jednego dnia, ponieważ znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Absolutnie nie wyczerpuje to możliwości parku, dlatego na pewno wybiorę się tu jeszcze na szlaki proponowane przez PTTK. Ścieżki przyrodnicze Tucholskiego Parku Krajobrazowego to jeszcze jego część północna, którą opiszę w oddzielnym artykule.