Ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Woziwoda to jedna z propozycji spaceru po Tucholskim Parku Krajobrazowym. Ścieżka jest dedykowana do najmłodszych turystów, ale i ci starsi znajdą tu coś dla siebie. Lasy Nadleśnictwa Woziwoda wchodzą w skład kompleksu Borów Tucholskich. Ich wartość turystyczną i krajobrazową podnosi przepływająca rzeka Brda, jedna z najchętniej wykorzystywanych rzek w Polsce do spływów kajakowych.

.

Brda

Trasa którą wybrałam, jest bardzo prosta technicznie. Jest to raczej przyjemny 4,5km spacer edukacyjny, niż wyprawa szlakiem w dziki las.

Jak dojechać?

Trasę rozpoczynamy przy samym budynku Nadleśnictwa w Woziwodzie. Dojechać możemy od strony Tucholi drogą wojewódzką nr 237 na Czersk, lub odwrotnie z Czerska DW 237 niewątpliwie w kierunku na Tucholę ;-). Parking znajdziemy bez problemów, jest on darmowy. Utworzone są również miejsca dla kamperów.

Ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Woziwoda – opis trasy

Trasa wiedzie po pętli, przy czym często znajdują się boczne ścieżki, które łączą ze sobą części trasy w formie drabinki. Dzięki temu można w każdym momencie skrócić spacer. Przy wejściu na szlak mamy dokładny plan przejścia z zaznaczonymi punktami z tablicami informacyjnymi. Wchodzimy na asfaltową ścieżkę i zaraz mamy pierwsze atrakcje. Po prawej stronie zaczyna się Rezerwat Doliny Rzeki Brdy i bardzo szybko dochodzimy do punktu widokowego umieszczonego na skarpie, z którego widać rzekę.

Idziemy dalej prosto i mijamy kolejne tablice informujące nas o pracy leśnika i zasadach działania gospodarki leśnej. Po lewej stronie mijamy leśniczówkę i od tego momentu wchodzimy na zwykłą, leśną ścieżkę. Trasa biegnie cały czas prosto aż do harcerskiego pola namiotowego. Oprócz dużej łąki w środku lasu znajdziemy tu zadaszone miejsce na ognisko i kolejne zejście nad rzekę. Szlak teraz skręca w lewo i po prawej stronie mamy możliwość przejścia po drewnianych kładkach przy źródle Woziwodzianki.

Znowu skręcamy w lewo i idziemy wykoszonym traktem zatrzymując się co kawałek żeby czytać informacje z kolejnych tablic. W ten sposób docieramy z powrotem do początku naszej trasy.

Długość trasy: 4,5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Leave a comment