Panorama na Tatry- Cerenova to krótki szlak na punkt widokowy w okolicach Liptovskiego Mikulasa. Krótki, ale intensywny marsz pod górkę będzie nagrodzony pięknym widokiem na Tatry Zachodnie, Tatry Nizne i jezioro- Liptovską Marę. Skała ta znajduje się zaledwie 60km od przejścia granicznego w Chochłowie i 60km od przejścia granicznego Chyżne. Co ciekawe, okolice Liptova to tereny związane z działalością zbójecką Janosika. To właśnie w Liptovskim Mikulasu znajdziecie sąd i więzienie, gdzie przebywał i został skazany Jerzy Janosik. Warto więc wybrać się przy okazji na wycieczkę do tego górskiego miasteczka.

Cerenova Skala położona jest w paśmie Gór Choczańskich, a znakowany szlak prowadzi od wsi Liptovska Anna. Z innych stron prowadzą na szczyt trasy wspinaczkowe, dzięki czemu można w alternatywny sposób dostać się na ten punkt widokowy.

Jak dojechać?

Jak już wspomniałam, nie musimy zbytnio oddalać się od granicy- zaledwie 60km na południe. Z Chyżnego i Chochołowa kierujemy się na Zuberzec i dalej drogą 583 na południe. Auto musimy porzucić w krzakach obok łąki od której Google wytycza szlak. Nie jest to jednak główne wejście, ale stąd dojście jest naprawdę proste.

Panorama na Tatry- Cerenova opis trasy

Musimy przejść przez łąkę w stronę lasu wydeptaną ścieżką. Dalej prowadzi nas przez kilkadziesiąt metrów wąska dróżka przez las, która ostro pnie się w górę. Dopiero jak wejdziecie na szerszą, lekko szutrową drogę trzeba skręcić odrobinę w lewo i wejść w prawo na czerwony szlak. Teraz już do samej góry idziemy wąską ścieżką, która nieźle trawersuje. Całą drogę przemierzamy przez las i nie ma co liczyć na widoki. Mijamy dość sporo ludzi, jak na wydawałoby się niezbyt popularny szlak. Wszyscy są dobrze zmęczeni, bo mimo że szlak jest bardzo krótki, to nieźle daje w kość. Można spokojnie zabrać mniejsze dzieci, po prostu pójdziecie nieco dłużej. Na pewno nie da się wjechać tu wózkiem. Jak najbardziej w trasę można zabrać psa.

Na końcu naszej drogi wychodzimy na skalny balkon z przepięknym widokiem: na wprost na Tatry Niżne i Liptov, a po lewej znajdziemy Tatry Zachodnie.

Długość trasy: 2,4km

Trudność trasy: średnia

Opłaty: brak

Wśród widokowych tras na Tatry znajdziesz również:

Lesnicke Sedlo – trasa widokowa

Leave a comment