Przez Wydmę Czołpińską nad Bałtyk to bardzo ciekawa propozycja wycieczki, ale niełatwa. Przez 1,5km idziemy przez piasek, po pofałdowanym terenie. Latem dochodzi do tego upał i gorące podłoże, które parzy w stopy. Nie znajdziemy tu też ani grama cienia. Jednak mimo wszystko i tak warto zobaczyć tę ogromną piaskownicę Słowińskiego Parku Narodowego.

Wybrzeże w granicach parku, jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie piasek jest nawiewany od strony Bałtyku, dlatego powstały wydmy wędrujące. Przemieszczają się one z prędkością do kilku metrów w ciągu roku i są w stanie zasypać wszystko, co stanie im na drodze. Wydmy zasypują również jezioro Łebsko. Nasze ruchome wydmy są ewenementem w skali światowej, często nazywane Polską Sacharą.

Jak dojechać?

Do Czołpina możemy dostać się z DW 213 Słupsk-Wejherowo. W Choćmirówku trzeba skręcić w stronę latarni w Czołpinie. Parkujemy na płatnym parkingu należącym do parku narodowego. Koszt wycieczki to 3zł za godzinę parkingu i 7zł za osobę dorosłą wstęp do parku. Za bilet do parku płacimy na wjeździe, za parking przy wyjeździe. Ilość miejsc parkingowych jest wystarczająca. Nie można tu kempingować. Przy parkingu znajdziecie przyjemny bar „Czas na rybę nad morzem”.

Przez Wydmę Czołpińską nad Bałtyk- opis trasy

Idziemy czerwonym szlakiem, fragmentem długodystansowego Szlaku Nadmorskiego. Pierwszy kilometr to przyjemny spacer przez sosnowy, nadmorski las. Trasa jest doskonale oznakowana, a droga jest szeroka. Krótki odcinek prowadzi przez drewnianą kładkę i stajemy przed usypaną górą z drobnego piasku.

Następne 1,5km to walka z piaskiem. Wydma jest pofałdowana i przewyższenia mogą dać w kość. Uciekający spod stóp piasek nie ułatwia wspinania się pod górki. Za to widoki są jedyne w swoim rodzaju. Drogę w piasku wytycza płot z grubych lin. Pamiętajcie, że znajdujemy się w parku narodowym i wychodzenie poza szlak jest karane mandatem.

Bliżej morza znajduje się wąski pas lasu, gdzie możemy po raz pierwszy odpocząć od palącego słońca, dlatego pamiętajcie o ochronie przeciwsłonecznej. Droga przez las wiedzie częściowo po betonowych płytach, ale jest krótka i po chwili wychodzimy na plażę.

Najszybsza powrotna droga to ta sama, którą przyszliśmy. Dla wszystkich, którym wystarczył spacer przez wydmę w jedną stronę, proponuję wrócić przez latarnię. Idziemy w lewo plażą, po czym musimy wspiąć się na wydmę, na której stoi latarnia. Tak czy inaczej będzie pod górkę.

Długość trasy: ok 7km w obie strony

Trudność trasy: trudna, z wózkiem na pewno się nie da

Opłaty: wstęp do parku 7zł, parking 3zł/h

W pobliżu znajdziesz również:

Niebieskim szlakiem na latarnię w Czołpinie

Inne artykuły z wydmą w roli głównej:

Ścieżka dookoła Wydmy Orzechowskiej

Szlaki piesze Wydmy Lubiatowskiej

Leave a comment