Łotwa- co warto wiedzieć przed wyjazdem to już nasz standardowy nagłówek 🙂 Zapraszam na garść wiadomości o tym niewielkim, nadbałtyckim kraju.
Kraj ten leży w basenie morza Bałtyckiego i graniczy z Litwą, Białorusią, Estonią i Rosją. Mieszka tu zaledwie 2miliony mieszkańców, z czego 25% to Rosjanie. Łotwa jest niesamowicie zalesiona, co łatwo da się zauważyć. Prawie 50% powierzchni państwa zajmują lasy. Jest tu też prawie całkowicie płasko. Najwyższe wzniesienie to Gaizinkalns- 312m.n.p.m., co czyni go 5 szczytem wśród korony Europy… od końca 🙂 Znajdziecie tu również 4 parki narodowe i długie, prawie puste plaże.
Łotwa jest krajem należącym do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Kontroli granicznych nie ma, a musimy mieć przy sobie dowód osobisty. Musimy też pamiętać, że Łotwa, tak jak i Litwa i Estonia są już w innej strefie czasowej. Jest tam o godzinę później.
Spis treści
Drogi i opłaty drogowe
Na Łotwie nie ma płatnych dróg. Samochody osobowe nie potrzebują też winiety. Niestety winieta potrzebna jest na auta o dmc powyżej 3000kg. Dostępne są jednodniowe, tygodniowe i miesięczne, które można kupić online.
Na drogach jest zdecydowanie mniejszy ruch niż u nas. W większości są dobrze utrzymane, ale też często zdarzają się szutry. Kierowcy jeżdżą raczej ostrożnie, nie przekraczając prędkości. Większy ruch jak zawsze koncentruje się wokół stolicy. Obwodnica Rygi ciągnie się w nieskończoność, dużo na niej świateł i fotoradarów.
Ceny
Walutą Łotwy jest Euro. Mimo, że Łotysze nie należą do majętnych, ceny w sklepach i restauracjach są wysokie. Bardziej skandynawskie niż wschodnioeuropejskie. Ceny paliw są atrakcyjniejsze niż w Polsce, a także niż na Litwie. Średnio za litr ropy zapłącicie o ok. 30groszy mniej, niż u nas (czerwiec 2024). W większości wsi są sklepy samoobsługowe czynne 7 dni w tygodniu. Nie ma tu też prohibicji. Najczęstszymi dyskontami są Citro. Spokojnie można płacić kartą, tak jak i na stacjach benzynowych czy restauracjach. Jak zawsze warto mieć też gotówkę np. na parkingi.
Łotwa- co warto wiedzieć przed wyjazdem- Język
Język łotewski należy do grupy języków bałtyckich razem z językiem litewskim. Dla nas oznacza to tylko, że nie rozumiemy absolutnie nic 🙂 Dla pocieszenia napiszę, że Litwin z Łotyszem też się nie zrozumie, mimo że języki pochodzeniowo podobne. W dyskontach raczej ludzie nie mówią po angielsku, ale jeżeli znacie rosyjski, to wyjdzie Wam na plus. W restauracjach, miejscach bardziej turystycznych, angielski jest normą, tak jak i menu po angielsku. Po rosyjsku jest standardem, co nie dziwi, przy tak dużym odsetku mieszkających tu Rosjan.
Podróż z psem
Do przekroczenia granicy potrzebujemy standardowo: paszportu i ważnych szczepień przeciwko wściekliźnie. Podczas naszego pobytu nie zauważyliśmy szczególnych ograniczeń w podróżowaniu z czworonogiem. Parki narodowe i plaże są psiolubne, jednak bliżej Rygi znajdziecie ograniczenia na plażach. W restauracjach jedliśmy tylko w ogródkach, więc nie było zakazów wejścia z psem. Nie trafiliśmy na żaden szlak ani wieżę widokową z zakazem wstępu dla czworonogów.
Na pewno przed wyjazdem warto zabezpieczyć psa preparatem na kleszcze i preparatem odstraszającym komary. Odpowiedni preparat, w zależności od stanu zdrowia Waszego podopiecznego, dobierze Wam lekarz weterynarii.
Spanie w aucie
Łotwa, jak większość krajów nadbałtyckich (oprócz Polski i Niemiec), wyznaje zasadę swobodnego przebywania w naturze. Miejsca, w których spaliśmy to darmowe parkingi w parkach narodowych i przy rezerwatach przyrody. Wszędzie czysto, wiatki ze stołami i toalety typu wychodek. Bardziej przypomina to Skandynawię niż warunki polskie. W czerwcu nie było zbyt wielu chętnych do kempingowania, mimo że był to długi weekend z Bożym Ciałem i piękna pogoda. No właśnie- na Łotwie i Litwie nie obchodzi się święta Bożego Ciała, więc nie mają długiego weekendu 😉
Łotwa- co warto wiedzieć przed wyjazdem – to artykuł cały czas otwarty i w miarę możliwości będzie aktualizowany. Zapraszam do pozostałych materiałów o tym ciekawym, pełnym zieleni kraju i specyficznej, postkomunistycznej zabudowie. Uważam, że jest to kraj ciekawy, pełen kontrastów, niezbyt zaludniony, przez co też niezadeptany. Polecam sprawdzić!
Możesz również obejrzeć materiał z Łotwy na YT
Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!
Możesz zostać również naszym pracodawcą 🙂