Wycieczka po Mierzei Wiślanej może mieć różne postaci. Można przyjechać tu na 2 tygodnie wygrzewać się w słońcu nad Bałtykiem, spacerować po Krynicy czy Piaskach, albo wystarczy 1 dzień, żeby poznać najciekawsze miejsca przyrodnicze tego dość niezwykłego fragmentu Polski.

Mierzeja ma 92km długości i leży w granicach dwóch państw: Polski i Federacji Rosyjskiej. Tylko po stronie polskiej jest ona zurbanizowana. Jej fragment między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym to 30km długości. Mierzeja geologicznie jest piaszczystą wydmą, a jej najwyższy punkt to Wielbłądzi Garb- 49 m.n.p.m.

widok z wieży widokowej

Jeżeli chcecie odwiedzić wszystkie punkty zawarte w tym artykule w jeden dzień, to potrzebujecie samochodu lub roweru.

Piaski

To był taki mój „must have” tej wycieczki, bo dalej na wschód jest już tylko granica z Rosją. Piaski to niewielka miejscowość turystyczna, z małym portem na Zalewie Wiślanym.

Port w Piaskach

Jeżeli pojedziemy do samego końca drogi asfaltowej i dalej kierując się oznaczeniami Parking 1000m, dojedziemy do dużego leśnego parkingu z którego możemy przejść się na plażę od strony Bałtyku, albo ścieżką rowerową R10 przespacerować się do samej granicy z Rosją (3km w jedną stronę).

Zatoka Gdańska plaża w Piaskach

Nie ma tu żadnych spektakularnych atrakcji, a w dobie obostrzeń pandemicznych nie kupisz nawet kawy (14.02.2021). Najsympatyczniejszym miejscem jest port, z którego rozpościera się widok na Katedrę we Fromborku.

Port w Piaskach

Góra Pirata

Dawno, dawno temu. kiedy zamiast mierzei były pojedyncze wyspy, grasowali po Bałtyku piraci. Stary pirat upodobał sobie jedną z wysp i postawił tam wieżę obserwacyjną. Pod wieżą zakopywał złupione skarby, które leżą tam po dziś dzień.

Piratów już dawno nie ma, ale wieża widokowa jest 🙂 co prawda nie piracka, ale do obserwacji ptaków.

Wieżą obserwacyjna na górze pirata

Góra Pirata to wydma, która wraz z wieżą wznosi się na wysokość 50m.n.p.m. Od Piasków jedziemy w stronę Krynicy Morskiej i mniej więcej po 5km, po prawej stronie znajduje się leśniczówka i parking. Żeby udać się na krótki szlak, przechodzimy na drugą stronę szosy. Trasa to zaledwie 500m w jedną stronę, ale za to pod górkę. Wieża jest jednym z ciekawszych punktów do obserwacji ptaków, których ilości szczególnie jesienią liczy się w milionach sztuk. Podest dzieli się na 2 części- niższa dla turystów i wyższa dla ornitologów.

Zalew Wiślany

Wycieczka po Mierzei Wiślanej – Wielbłądzi Garb

Nasza wycieczka po Mierzei Wiślanej zbliża się do Krynicy Morskiej. 3 km za poprzednią atrakcją, po lewej stronie znajdziemy szyld zapraszający nas na Wielbłądzi Garb. Jest to nic innego jak najwyższa stała wydma w Europie (49,5m). Ponieważ wydma od strony Zatoki Gdańskiej ma 2 wzniesienia, otrzymała adekwatną nazwę. Trasa do punktu widokowego jest krótka (700m) i częściowo prowadzi po drewnianych schodach. Na szczycie znajdziemy niewielkich rozmiarów wieżę widokową, z której tak jak z poprzedniej rozpościera się widok na Bałtyk i Zalew Wiślany.

Trasa na wielbłądzi garb

Rezerwat kormoranów

Wielbiciele małych, nadmorskich miejscowości zwiedzają Krynicę, a reszta przejeżdża przez nią i zatrzymujemy się za Kątami Rybackimi naprzeciwko leśniczówki. Mamy tu do dyspozycji parking z wiatami turystycznymi i mapą szlaków w rezerwacie Rybackie Kąty. Możliwości trekkingu jest kilka, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najkrótsza trasa liczy 4,5km, ale nie obejmuje całej ścieżki dydaktycznej, z której możemy dowiedzieć się o specyfice rezerwatu.

Rezerwat rybackie kąty

Jest to miejsce lęgu kormorana czarnego i czapli siwej. Gniazduje tu co roku kilka tysięcy!!! par ptaków. Przez tę liczebność ilość odchodów jest tak duża, że niszczą one drzewa, które usychają. Jest to niezwykłe miejsce, jeden z ciekawszych rezerwatów w Polsce, dlatego warto poświęcić na niego czas.

Rezerwat kormoranów

W granicach parku to wg mnie najciekawsze tereny. Jednak warto wspomnieć tu o dwóch innych miejscach związanych z Mierzeją Wiślaną i ochroną ptaków. W Mikoszewie znajdziemy Rezerwat Mewia Łacha, który jest miejscem zimowania ogromnej ilości ptaków i oddzieloną od Mikoszewa Wisłą Wyspę Sobieszewską. Jednak tym dwóm miejscom poświęcę oddzielny artykuł.

Całkiem blisko znajdziesz inny park: Bażantarnia, zabytkowy park Elbląga

Jesienną wersję Mierzei znajdziesz na YT

Leave a comment