Park Narodowy Kemeri to idealne miejsce dla wielbicieli jezior i bagien. Położony niedaleko Rygi park, przyciąga turystów swoim niesamowitym urokiem. Idealnie skonstruowana infrastruktura, niewielkie opłaty, rozległe jeziora i bagna i iście postsowiecki nastrój miejscowości, nadają temu miejscu swoisty charakter. Jak dla mnie przypomina on estońskie parki narodowe. Okazuje się, że jeżeli chcecie poczuć klimat rozległych torfowisk, nie musicie robić dodatkowych kilometrów do Estonii (aczkolwiek warto zatrzymać się i tu i tu).

Jest tu zdecydowanie więcej turystów niż w parku Slitere, ale nie są to tłumy. Ścieżki są krótkie, dla każdego i nie ma żadnych ograniczeń dla psów. W pobliskich miejscowościach można zakupić wody mineralne pozyskiwane na terenie parku.

Jezioro Kanieris

W północnej części parku leży największe jezioro objęte ochroną. Ścieżka przyrodnicza przy jeziorze to prawdziwa przyjemność. Parking w niewielkim centrum wędkarskim kosztuje 2 Euro za cały dzień, ale można też zaparkować na szutrowej drodze w pobliżu. Na miejscu jest pierwsza z wież widokowych, wiaty i toaleta. Po parkingu chodziła czapla, a w pobliskich zaroślach kaczki i łyski wychowywały pisklęta.

Z parkingu kierujemy się krótką ścieżką w stronę kładek na jeziorze. Tutaj zaczyna się magia. Idziemy pośród trzcin, w znacznym oddaleniu od brzegu przez kilkaset metrów. Część kładek jest pływających, umieszczonych bezpośrednio na tafli wody.

Docieramy w ten sposób do drugiej wieży widokowej, położonej na niewielkim półwyspie. Mamy stąd widok na dalszą część jeziora. Przez ten fragment lądu dochodzimy do szutrowej drogi, którą wracamy na parking.

Długość trasy: 4km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: 2 Euro parking

Kanieris castle

Króciutka, ok 1,5km ścieżka po okręgu ma nas zaprowadzić do zamku, a właściwie kilku kamieni nad jeziorem 🙂 Idziemy częściowo kładką przez podmokły las, co późną wiosną jest niezwykle atrakcyjne ze względu na kwitnące kwiaty. Nad jeziorem czeka na nas wieża widokowa, dzięki której ta ścieżka jest atrakcyjna. Widok z wieży jest świetny, jezioro Kanieris w tym miejscu częściowo zarasta, tworząc wyspy trzcinowisk. Wracamy lasem z powrotem do darmowego parkingu.

Długość trasy: 1,5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Bagno Sera Diki

Park Narodowy Kemeri obfituje w tereny bagienne. Ich organizacja do zwiedzania jest identyczna jak w Estonii. Długie, drewniane kładki pozwalają wejść w głąb torfowiska. Długość kładki na Sera Diki to trochę ponad 800m, więc może nie brzmi zbyt imponująco, ale w realu robi wrażenie. Na początku ścieżki widać walkę pracowników parku z sosnami. Wiele europejskich torfowisk ma tendencję do zarastania i przez to wysuszania gleby. Najmniej wymagająca jest sosna, więc to ona zasiedla bagna jako pierwsza. W trakcie naszej wizyty spora ilość drzew została wycięta i pozostawiona do spróchnienia.

Na środku bagna jest niewielkie jeziorko o niesamowicie brunatnym kolorze. Można obejść je dookoła i wrócić do auta. Parking jest darmowy.

Długość trasy: 1,7km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

Bagno Kemeri

Największe torfowisko Parku Narodowego Kemeri to Bagno Kemeri 🙂 Położone jest w południowej części parku, a do zwiedzania udostępniona jest jego północna część. Dojazd jest bardzo łatwy, bo prosto z głównej drogi E22 zjeżdżamy w szutrówkę, mijamy bardzo osobliwy cmentarz i dojeżdżamy do ogromnego parkingu.

Częściowo trawiasty, częściowo szutrowy parking jest płatny w ciągu dnia 3Euro. Można tu nocować i nikt nie pobiera dodatkowych opłat. Są tu również miejsca ogniskowe i toalety, ale z racji popularności ścieżki, toalety należą do najbrudniejszych jakie widzieliśmy na Łotwie.

Kładki przez bagno są po prostu epickie. Prowadzi do nich ścieżka przez las, na której również znajdziecie toaletę. Drogi przez bagno są dwie- krótsza i dłuższa, obie po pętli i jednokierunkowe. Do wyboru mamy 1,5km lub 3,5km kładek.

W wysokich temperaturach torfowisko mocno paruje i warunki są trudne. Wysoka wilgotność męczy, uczucie jest jak przy powietrzu krótko przed burzą. 3,5km drewnianych kładek to bardzo dużo i trzeba to wziąć pod uwagę. Po drodze przygotowane są miejsca do odpoczynku- ławki i drewniane leżaki, gdzie możecie usiąść i podziwiać liczne jeziorka bagienne. Na środku dłuższej ścieżki jest również wieża widokowa, z której widok jest obłędny. Widać liczne, małe akweny wodne, w których odbija się niebo.

Długość trasy: 4,7km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: 3Euro parking

Park Narodowy Kemeri co poza szlakami?

Jeżeli lubicie miejscowości uzdrowiskowe w stylu Ciechocinka z lat 90-tych, to zajrzyjcie do Kemeri. Senne, niewielkie miasteczko z ogromnym parkiem jest jakby zapomniane. Po uliczkach plącze się niewielu turystów, cały ruch skupiony jest wokół jedynej kawiarni 🙂 Kiedyś piękne, drewniane budynki niszczeją. Dość dziwny i zdecydowanie nie mój klimat, ale może się podobać.

Park Narodowy obfituje w liczne wieże widokowe, więc warto usiąść do mapy i poszukać takich perełek. Nam zabrakło już na to czasu.

Nocowanie w aucie w granicach parku jest łatwe, darmowe, często z bardzo ładnym widokiem. Nie zawsze jest toaleta, ale można znaleźć i takie miejsca.

Park Narodowy Kemeri możesz obejrzeć również na filmie

Podobał Ci się artykuł? Przydał się? Daj znać i postaw kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz również okazać nam wsparcie dołączając do naszych Patronów. Zapraszamy serdecznie do wspólnego tworzenia Wiedźmy w Ruchu.

Leave a comment