Paraszyńskie Wąwozy- odrobina gór na Kaszubach to ścieżka edukacyjna przez malownicze wąwozy, w których sercu postawiono wieżę widokową.

Dość często zakochuję się od pierwszego wrażenia, dość często obiecuję że wrócę, ale rzadko mam na to czas. Jednak tutaj, od kiedy odkryłam to miejsce kilka miesięcy temu, byłam już trzykrotnie.

Jak dojechać?

Gdy jedziemy autem z Wejherowa do Lęborka DK nr 6, po obu stronach drogi możemy podziwiać gęsto zalesione pagórki. 20 km od Wejherowa znajduje się niewielka miejscowość- Bożepole Wielkie. Jeżeli skręcicie za torami w lewo i pojedziecie polną drogą kierując się na leśniczówkę, to znajdziecie się na sporym, leśnym kempingu. Jest to dobrze utrzymane, zadbane miejsce, z wiatami, koszami na śmieci, dostępem do wody i toalety. Tutaj też ma swój początek ścieżka edukacyjna wokół tego dość niezwykłego rezerwatu. Trasa ta liczy sobie trochę ponad 4km i swoją atrakcyjnością powinna zadowolić zarówno małego, jak i starszego podróżnika ;-). Kierunek marszu wyznaczają nam sówki, które skrzydłem wskazują drogę.

 

Opis trasy

Przez pierwsze 1,2 km pniemy się dość stromo w górę, żeby osiągnąć najwyższy szczyt na naszej drodze- Jelenią Górę (221m. n.p.m.). Dzięki ustawionej na wzniesieniu wieży widokowej możemy w pełni podziwiać piękno rozległych wzniesień i widoczną w dole wieś.

Po zejściu ze szczytu, droga wije się przez wąwozy. Biegnie raz w dół, raz w górę, więc o nudzie nie może być mowy. Na całej długości ścieżki porozstawiane są tablice edukacyjne, z których możemy sporo dowiedzieć się o otaczającej nas przyrodzie i istniejących w tym miejscu źródliskach. Piękne bukowe lasy o każdej porze roku cieszą oczy, szczególnie jesienią zachwycają rozmaitością kolorów.

Nasza trasa to w większości ścieżka leśna, więc po deszczach jest tam błotniście i ślisko. Raczej słabo na spacer z wózkiem, ale z psem już jak najbardziej 🙂 . Pamiętajmy, że jak w każdym rezerwacie, pies powinien być trzymany na smyczy.
Jeżeli poczujecie niedosyt po tej jednak dość krótkiej wędrówce, to równolegle z naszą ścieżką biegną jeszcze 2 szlaki piesze. Szlak żółty- pokrywający się prawie dokładnie z trasą edukacyjną i czerwony- znacznie dłuższy, mający swój początek na parkingu leśnym zaraz za wsią i tylko fragmentarycznie pokrywający się z naszym szlakiem.
W dość bliskiej okolicy na uwagę zasługuje zespół dworski w Paraszynie i elektrownia wodna nad rzeką Łebą
Długość trasy: 4km
Trudność trasy: średnia
Koszt wstępu: 0 zł ?

W niedalekiej okolicy znajdziesz również:

Zielony Szlak Puszczy Darżlubskiej Wejherowo-Jezioro Dobre

Wejście z psem: tak, na smyczy

Leave a comment