Z Rausor do Cabana Pietrele (schroniska Pietrele) to widokowy, średnio trudny szlak, ale zajmujący sporo czasu. Miejscowość Rausor znajduje się na terenie Parku Narodowego Retezat. Jest to najstarszy Park Narodowy w Rumunii, obejmujący swoją ochroną fragment Karpat Południowych z masywem o tej samej nazwie. Najwyższy szczyt masywu Retezat wznosi się na ponad 2500m.n.p.m. Na szlaki możemy wybrać się z psem, musimy tylko uważać, bo większość z tras jest bardzo stromych. Na terenie parku jest zakaz wypasania owiec, więc nie trzeba przejmować się psami pasterskimi. Niestety nie wolno rozbijać namiotów poza wyznaczonymi miejscami.
Jak dojechać?
Żeby dojechać do Rausor, trzeba przejechać całą Dolinę Rausor. Droga jest wąska, ale asfaltowa. Ruch samochodowy jest raczej niewielki, a przed wakacjami właściwie żaden. Do doliny możemy dojechać od DN 68 pomiędzy Caransebes i Hateg. Najelpiej posiłkować się gpsem. W Rausor proponuję jechać do końca drogi i zaparkować w pobliżu nartostrady. Parking jest darmowy, tak samo jak wejście do parku.
Z Rausor do Cabana Pietrele- opis trasy
Początek trasy to prawdziwy koszmar. Pniemy się nartostradą w pełnym słońcu pod górkę. Pamiętajcie żeby od samego początku trzymać się lewej strony stoku narciarskiego, bo wszyscy idą ścieżką w las, a to nie tędy droga. Szybko przybywa nam wysokości, ale też okrutnie męczy. W przewodniku czas przejścia całej pętli przewidywany jest na 4,5 godziny…. Dajcie znać, jak uda Wam się w tym czasie przejść ten szlak 🙂
Nasze oznaczenie szlaku to niebieski krzyż. Po wejściu mniej więcej do połowy długości kolejki linowej wchodzimy na drogę między drzewami. Przez niedługi fragment nadal jest bardzo stromo, ale później droga się wypłaszcza i już zdecydowanie wolniej nabieramy wysokości. Teraz trasa jest przyjemna, wśród drzew, a od czasu do czasu z widokiem na dolinę. Im wyżej tym szlak staje się bardziej skalisty i coraz częściej mijamy rumowiska skalne. Po deszczach zdarzają się też fragmenty ścieżki zalewane przez potok. Pierwszy etap trasy kończymy na przełęczy Saua Ciurila (1780m.n.p.m.). Rozciąga się stąd przepiękny widok na okoliczne szczyty.
Idziemy dalej niebieskim szlakiem i schodzimy do wodospadu Stanisoara. Od tego momentu do samego schroniska towarzyszy nam górska rzeka (cały czas schodzimy w dół). W pewnym momencie musimy przejść na drugą stronę tej rwącej rzeki po baaardzo wąskim mostku z barierką tylko po jednej stronie.
Docieramy do Cabana Pietrele. Schronisko działa cały rok. Można w nim przenocować, dookoła jest sporo domków i coś zjeść (zupa 10RON, piwo 10RON). Język angielski tu się Wam nie przyda, ale bez problemu można się porozumieć. Od schroniska idziemy z powrotem na przełęcz Ciurila, ale szlakiem żółtym. Aż do szczytu Ciurila (1810m.n.p.m.) podejście jest okrutnie strome, ale łatwe technicznie. Większość trasy do szczytu przechodzimy w lesie, ale widok z wierzchołka rekompensuje ból związany z wejściem.
Podsumowanie
Od wierzchołka Ciurila do przełęczy zostaje nam jakieś 15-20min zejścia po rumowiskach skalnych. Powrót z przełęczy tą samą drogą. Trasa z Rausor do Cabana Pietrele należy do łatwych technicznie, ale ze stromymi podejściami, które są nieprzyjemne. Zalety tej trasy to z pewnością widoki, schronisko na trasie, wodospad i przejście nietypowym mostkiem. Czas przejścia z przerwą w schronisku to…. 9 godzin. Mięczak ze mnie 🙂 Pies dał radę, ale w dwóch czy trzech miejscach trzeba było ją przenieść ze skały na skałę żeby nie zrobiła sobie krzywdy. Przy 20kg psa to nie jest wielki problem. Większe psiaki dadzą sobie radę.
Długość trasy: 13km
Trudność trasy: średnia do trudnej
Suma przewyższeń: 1000m
Opłaty: brak
Jeżeli interesuje Cię Rumunia przeczytaj również: Rumunia- informacje ogólne przed wyjazdem
1 Comment
jacek grzybala
CIEKAWE I ORGINALNE SPOSOBY WĘFROWANIA , TOWARZYSTWO DOBOROWE . MINA PYSZCZKA PIESKA
NA ZDJECIU JEST BARDZO POZYTYWNA. GRATULUJE JA WEDROWAŁEM INACZEJ POLECAM/ KARPACKI LAS REMINISCENCJE /TAM JEST 6 WSPOMNIEŃ MOICH Z BIESZCZAD.50 LAT TEMU. DUZO SUKCESÓW ZYCZE I POGODY DUCHA NA TRASIE WEDRÓWKI.JACEK