Ścieżki dydaktyczne w Łupawie to nietypowa, ale ciekawa propozycja. Łupawa to bardzo niepozorna miejscowość znajdująca się między Słupskiem a Lęborkiem. Gdy przez nią przejeżdżasz nic nie świadczy o jej wyjątkowości. Jednak nic bardziej mylnego. Tereny wokół Łupawy kryją największy w Polsce zbiór grobowców sprzed 5-7 tys. lat- megalitów. Megality to ogromne budowle budowane z bloków kamiennych, często przekraczających wysokość człowieka. Najsłynniejszym megalitem jest Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Nasze, polskie, nie są tak spektakularne, ale jak pomyślimy ile lat temu zostały wzniesione i przetrwały do dzisiaj, robi to ogromne wrażenie.

W okolicy Łupawy odkryto aż 48 takich grobowców i być może w tych lasach znajduje się ich jeszcze więcej. Jeżeli jesteście zainteresowani tematem megalitów to odsyłam do strony: http://potegowo.pl/sites/default/files/2018-megality-gmina-potegowo-przewodnik_0.pdf

Łupawa- jak dojechać?

Z drogi krajowej nr 6 pomiędzy Słupskiem a Lęborkiem zjeżdżamy na drogę wojewódzką nr 211 w kierunku Czarnej Dąbrówki. Ok 5km od zjazdu znajduje się wieś Łupawa. Skręcamy w lewo do wsi i przejeżdżamy przez rzekę. Za mostem po prawej stronie znajduje się mały parking i strefa dla turystów.

Jak znaleźć megality?

Do megalitów prowadzi ścieżka dydaktyczna, ale… nie jest nigdzie oznakowana. Musimy z parkingu przejść przez ulicę i kierować się w prawo. Za ośrodkiem zdrowia znajduje się jedyna tabliczka kierunkowa. Skręcamy w lewo i idziemy cały czas prosto przez ok 2km. Po drodze znajdziemy tablicę z zarysem historycznym, historią wykopalisk archeologicznych i mapką. Kawałek dalej znajdują się pierwsze grobowce, ale oprócz informacji „stanowisko archeologiczne” nic nie znajdziemy.

Ścieżka prowadzi w jedną stronę i trzeba nią wrócić. Idziemy cały czas polną drogą, skręcając co jakiś czas głębiej w las w poszukiwaniu kolejnych stanowisk. Szkoda, że poszczególnie miejsca nie są oddzielnie opisane.

Ścieżki dydaktyczne w Łupawie – „Dolina Łupawy”

Wyjeżdżamy ok 1,5 km za Łupawę w kierunku Czarnej Dąbrówki i po lewej stronie znajdziemy leśną ścieżkę przyrodniczą. Ponieważ ścieżka nie biegnie po okręgu, tą samą trasę robimy dwukrotnie. Odległość w dwie strony wynosi ok. 6,5km. Jest to przyjemny spacer po różnych siedliskach leśnych.

Dolina Łupawy

Po drodze napotkamy tablice edukacyjne, które opowiadają o różnych ciekawostkach związanych z lasem. Najciekawszą częścią trasy jest ostatni kilometr, ponieważ droga prowadzi brzegiem rzeki Łupawy. Rzeka jest wartka i dość silnie meandruje. Można napotkać tu ślady bytności bobrów. Ostatnim punktem na trasie jest wiata turystyczna nad samą wodą.

Ścieżki dydaktyczne w Łupawie to ciekawa wycieczka i przyrodnicza i edukacyjna. Jest to nietypowe miejsce na mapie Polski, dlatego warto poświęcić jedno popołudnie na odkrywanie śladów starożytnych kultur.

Długość trasy: megality minimum 2,5km, Dolina Łupawy 6,5km

Trudność trasy: łatwa

Opłaty: brak

W pobliżu znajdziesz również: Karwieńskie Uroczyska- Ścieżka edukacyjna

Leave a comment