Puszcza Zielonka, a właściwie Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka, to obszar lasów znajdujących się w woj. wielkopolskim, na północ od Poznania, zaledwie 9 km. od jego centrum. Park powstał w 1993r. i jest chętnie odwiedzany przede wszystkim przez mieszkańców Poznania. Jest tu sporo szlaków pieszych i rowerowych, szlak kościołów drewnianych i szlak kajakowy.
W mojej wycieczce chciałam połączyć spacery po puszczy razem ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, dlatego też wycieczka ta obejmuje również tereny na zachód od parku krajobrazowego i trudno będzie się obyć bez samochodu.
Pałac w Biedrusku
Do tej pory Biedrusko kojarzyło mi się tylko z poligonem wojskowym. Jednak okazuje się, że ta niewielka miejscowość skrywa kompleks pałacowy. Zbudowany został w latach 1877-1880 przez rodzinę von Treskov. Majątek kupiła armia niemiecka w 1905r, która w okolicy wybudowała poligon. Po II Wojnie Światowej budynek służył administracji Ludowego Wojska Polskiego. Aktualnie znajduje się w nim hotel, restauracja i muzeum. Na terenie parku trwają prace mające na celu odrestaurowanie poszczególnych zabudowań. Znajdziemy tu kolekcję aut wojskowych i samolot, amfiteatr, dom zdrojowy i wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu. Parking znajduje się na terenie parku i jest darmowy.
Owińska- pałac i zabudowania pocysterskie
Pałac w Owińskach znajduje się przy głównej trasie na Poznań. Nie miał on tyle szczęścia co pałac w Biedrusku i aktualnie niszczeje. Wybudowany dla rodziny von Treskov w 1806r., po II Wojnie Światowej służył za szkołę i przedszkole. Kupiony przez prywatnego właściciela popadł w ruinę. Od 2002r należy do Gminy Czerwonak. Jego kupno rozważał Wojciech Fibak, ale obiekt nie posiada sali balowej. Pałac otoczony jest parkiem.
Klasztor Cysterek
Od pałacu kierujemy się w stronę widocznych wież kościoła. Kościół i zabudowania dookoła niego należały do Zakonu Cysterek. Klasztor istniał w tym miejscu od 1250r., a w obecnej formie od 1700. Zabudowania są umieszczone na planie czworoboku, z ogrodem pośrodku. W 1806r klasztor odwiedził Napoleon Bonaparte. Podczas tej wizyty próbowano dokonać zamachu na życie cesarza. W 1838r. powstał tu pruski zakład psychiatryczny, a po II Wojnie Światowej szkoła dla dzieci niewidomych.
Puszcza Zielonka – Ścieżka Dydaktyczna Wokół Dziewiczej Góry
Oczywiście żeby nie było zbyt prosto nie jedziemy na parking gdzie ścieżka ma swój początek, tylko przez Annowo docieramy do leśniczówki i tam zostawiamy auto. Z Owińsk tędy jest po prostu bliżej, ale można również jechać na Czerwonak i asfaltem dotrzeć do parkingu, zamiast tłuc się polnymi drogami.
Ścieżka ma kształt pętli i 5,5km długości. Nie znalazłam oznakowania trasy, za to często pojawia się mapka, więc jeżeli jesteśmy uważni, to nie możemy się zgubić. Razem z mapą na tablicach znajdują się informacje o budowie lasu i pracy leśnika. Największą atrakcją tej trasy jest punkt widokowy na wzniesieniu Dziewicza Góra. Wzniesienie to jest najwyższym punktem parku (144,9m n.p.m.), na którym wybudowano wieżę pożarniczą. Przy ładnej pogodzie służy ona jako punkt widokowy dla turystów. Wcześniej służyła do wypatrywania pożarów w puszczy i Poznaniu. Niestety podczas naszej wycieczki była nieczynna. Panuje tu spory tłok, znajdziemy tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i rowerzystów czy biegaczy. Mimo to w lesie jest czysto i przy odrobinie szczęścia można spotkać zwierza (np. wiewiórkę).
Arboretum w Zielonce
Z naszego leśnego parkingu wracamy do Owińsk, jedziemy przez Murowaną Goślinę i drogą asfaltową kierujemy się w głąb lasu do miejscowości Zielonka.
Arboretum nie sposób przegapić. Przy wejściu znajduje się niewielki parking, ale na wjeździe do wsi mamy spory parking leśny. Kompleks znajduje się na 86ha, z czego 23ha zajmuje park, w którym możemy podziwiać naprawdę ogromną ilość roślin. Niestety znajdziemy tu również masę dziwacznych ograniczeń. Wejście do arboretum jest darmowe, ale nie wolno wprowadzać psów, robić zdjęć i wprowadzać rowerów. Nie widziałam, żeby ktokolwiek stosował się do tych zakazów, nie ma również nikogo, kto te zakazy by egzekwował. Nie weszłam tam z psem, więc swój pobyt w tym miejscu ograniczyłam do dosłownie kilku minut i… park wydaje się być lekko zapomniany i zapuszczony. Przy roślinach są tabliczki, z których nie da się już nic przeczytać. Trochę szkoda, bo to miejsce z ogromnym potencjałem. Na stronie arboretum można przeczytać o dwóch ścieżkach edukacyjnych, niestety nie miałam możliwości sprawdzić tych informacji.
Puszcza Zielonka – Ścieżka Przyrodnicza wokół Jeziora Zielonka
W Puszczy Zielonka, w miejscowości Zielonka znajduje się jezioro o nazwie… Zielonka 🙂 Wokół tego jeziora wyznaczono ścieżkę, której początek znajdujemy na wspomnianym już parkingu leśnym. Trasa liczy niecałe 3km, jej kierunek wyznaczają sympatyczne żabki. Połowa szlaku jest bardzo malownicza, bo z widokiem na jezioro, pozostała część biegnie przez las. Na pagórku ustawiono ławeczkę, z której można obserwować jezioro i słuchać rechotu żab, który jest bardzo głośny, więc musi być ich tu całe mnóstwo. Po nieudanej wizycie w arboretum, ta ścieżka była czystą przyjemnością. Na szlaku praktycznie nie było żadnych ludzi, za to zza krzaków przyglądała się nam sarna.
Wizytę w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka planowałam od dawna. Nie chciałam żeby to było zwykłe spacerowanie po lesie, bo jestem szczęściarą i tego typu spacerowanie mam na co dzień, więc dołożyłam do tej wycieczki pałace rodziny von Treskov. Jednak czuję ogromny niedosyt. Zamknięta wieża widokowa i arboretum o które ledwo „zahaczyłam” spowodowało niewykonanie planu. Czy warto tam pojechać? Szczerze mówiąc nie wiem. Jeżeli masz blisko, albo przy okazji to na pewno tak. Jednak specjalnie, żeby przejechać 400km w jedną stronę, to już zdecydowanie nie. Można bliżej i w podobnych warunkach zrobić sobie spacer po lesie w całej Polsce. Nie umiem powiedzieć czy rowerzyści będą mieć podobne odczucia, bo trasy w puszczy są podobno doskonale dla nich przygotowane.
Długość trasy samochodowej: ok. 30km
Długość szlaków pieszych: 7,5km
Opłaty: płatne jest wejście na wieżę widokową, aktualnie nieczynną do odwołania
Uwagi: do arboretum nie można wchodzić z psem