Puszcza Romincka- Szlak Wilhelma to niezwykle ciekawe spotkanie z przyrodą i odrobiną historii tych okolic. W jaki sposób cesarz niemiecki Wilhelm II był powiązany z puszczą? W latach 1890-1913 ostatni cesarz Niemiec uwielbiał polować w lasach rominckich. Do tego stopnia, że kazał wybudować pałac myśliwski w Romintach (położony aktualnie po stronie rosyjskiej). Wilhelm kochał polowania na jelenie. Jak miał konkretne „dokonania” w tym względzie, to zostały one wyryte na kamieniach postawionych w puszczy. Głazów jest 14, z czego 8 po stronie polskiej, a na Szlaku Wilhelma 3.
Szlak Wilhelma to właściwie dwa szlaki, spotykające się na rozdrożu, więc układają się w ósemkę. Dłuższy liczy 13km, krótszy 4, więc bez problemów można wybrać się na oba na raz. My, z racji goniącego nas czasu, mogliśmy przejść tylko krótszy.

Puszcza Romincka- Szlak Wilhelma krótszy
Naszą pętlę rozpoczynamy pod leśniczówką Boczki. Można zaparkować pod nią samochód, dalej jest już zakaz wjazdu. Na wejściu na ścieżkę znajdziecie tablicę informacyjną i mapkę. Cała trasa wiedzie po okręgu leśnymi, szerokimi drogami, oprócz dojścia do jednego z głazów. Tam ok 400m wąską ścieżką, szlak wiedzie przez las. Pomimo, że idziemy normalną drogą, to las dookoła jest piękny: gęsty, ciemny, trudny do przejścia. Przy szlaku rosną majestatyczne dęby, można tu znaleźć pomniki przyrody.





Mniej więcej w połowie trasy docieramy do pierwszego głazu. Upamiętnia on 2000 jelenia, którego w 1912r ustrzelił cesarz. Oprócz kamienia znajdziecie tu również miejsce piknikowe. W miejscu spotkania szlaku żółtego i czarnego znajduje się odbicie do głazu „dwustronnego”. Schowany jest on przy brzegu zarastającego jeziora. To do niego prowadzi wąska, ledwo widoczna ścieżka przez las. Ten szlak obfituje w ciekawe rośliny, więc warto mieć oczy szeroko otwarte. Myślę, że szczęściarze mogą spotkać tu też jelenia czy dzika. Spotkacie tu na pewno komary i to w ilościach koszmarnych 🙂




Szlak krótszy zdecydowanie zachęca do przejścia szlaku dłuższego. Jak tylko go przejdę, pojawi się w tym artykule 🙂
Długość trasy: 3,7km
Trudność trasy: łatwa
Opłaty: brak
W pobliżu znajdziesz również:
