Dookoła Jeziora Jaczno to propozycja Suwalskiego Parku Krajobrazowego na zapoznanie się z terenami dookoła najmłodszego z jezior suwalszczyzny. Wzgórza dookoła akwenu wznoszą się nawet na ponad 100m, co wcale nie oznacza, że uda nam się dojrzeć jezioro spomiędzy drzew i chaszczy. Na szczęście znajdziemy po drodze 2 punkty widokowe, w tym jeden darmowy. Sprawa opłaty za wstęp na punkt widokowy jest dla mnie co najmniej dziwaczna. Suwalszczyzna słynie z grodzenia terenu i pobierania opłat za przejścia ścieżkami. Teren jest tu ciekawy i mocno pofałdowany, Jak na ścieżki w polskich parkach, jest też dość mocno oblegany przez turystów.
Jak dojechać?
Nasza ścieżka zaczyna się we wsi Smolniki, na parkingu vis a vis restauracji. Od strony Suwałk znajduje się on na początku wsi po lewej stronie. Parking jest darmowy.
Dookoła Jeziora Jaczno- opis trasy
Szlak jest doskonale oznakowany żółtym, skośnym paskiem. Początek ścieżki znajdziecie na PŁATNYM punkcie widokowym u Tadeusza. Wstęp kosztuje 4zł za osobę dorosłą i 2zł za dziecko. Spokojnie można sobie darować.
Idziemy w stronę wsi chodnikiem i przez skrzyżowanie przechodzimy prosto. Po lewej mijamy tablicę informacyjną i mapę Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Z asfaltu schodzimy na szutrową drogę i po niedługim czasie po prawej stronie znajdujemy punkt widokowy z widokiem na jezioro. Jest to właściwie jedyne miejsce z dobrze widocznym Jacznem, więc warto pobyć tu trochę dłużej. Dla leniuchów- jest możliwość podjechania pod sam punkt widokowy.
Od tego miejsca wchodzimy w las i idziemy przez tereny leśne, przechodząc przez dwa niewielkie wąwozy. Jeździ tu spora ilość rowerzystów, więc trzeba uważać, bo potrafią z tych górek naprawdę szybko zjeżdżać. Po wyjściu z lasu idziemy przez łąki i nieużytki, a droga prowadzi raz w górę, raz w dół. W oddali możemy podziwiać 2 jeziora- najpierw Jezioro Kameduł, a później Jezioro Kojle. Przed wsią mamy do pokonania spore wzniesienie, z którego widać najwyższy punkt Suwalszczyzny- Górę Cisową. Do Smolnik wchodzimy od strony lasu, mijając pochowane wśród drzew domy.
Ścieżka jest o tyle ciekawa, że ciekawe jest ukształtowanie terenu. Liczne pagórki tworzą niesamowite krajobrazy, a pomiędzy wzniesieniami poukrywane są jeziora. Warto tu przyjechać przy okazji pobytu w okolicy, bo nie jest to szlak który jest wart przejechania połowy Polski, ale na szybki spacer po okolicy nadaje się jak najbardziej.
Długość trasy: 7km
Trudność trasy: łatwa
Opłaty: 4zł wstęp na punkt widokowy
W pobliżu znajdziesz również: